2 Aylık Hamile Eşini Katleden Ayhan Yılmaz İçin ‘Ağırlaştırılmış Müebbet’ İstemi

Isparta’da, 27 yaşındaki 2 aylık gebe eşi Rabia Yılmaz’ı katledip, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’yı yaraladığı suçlamasıyla tutuklanan 42 yaşındaki Ayhan Yılmaz hakkında 4 başka hatadan ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istendi.

Koruma önlemi tekrar bir bayanı koruyamadı

Olay, 21 Haziran’da, Hızırbey Mahallesi 111’inci Cadde’deki 3 katlı apartmanın 3’üncü katında meydana geldi. Ayhan Yılmaz, eşi 2 aylık gebe Rabia Yılmaz’ın annesinin konutuna geldi. Çift ortasında çıkan tartışmanın akabinde Ayhan Yılmaz, yanında getirdiği tabancayla Rabia Yılmaz ve annesi Ayfer Aydınlı’ya ateş edip olay yerinden kaçtı. Silah sesini duyan etraftakilerin ihbarıyla konuta polis ve sıhhat takımları sevk edildi. Sıhhat grubu Rabia Yılmaz ve karnındaki bebeğinin hayatlarını yitirdiğini belirledi. Ayfer Aydınlı ise başını sıyıran kurşun nedeniyle yaralandı. Olaydan 1 gün sonra emniyete gelip teslim olan Ayhan Yılmaz, ifadesinin akabinde sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianame, 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ayhan Yılmaz hakkında, eşi Rabia Yılmaz’a karşı ‘tasarlayarak bayan olan eşe karşı taammüden öldürme’, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’ya karşı ise ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’, ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurma’ hatalarından ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus istendi.

10 bin liraya 1 tabanca satın almış

İddianamede Ayhan Yılmaz’ın tabirlerine de yer verildi. Eşi Rabia Yılmaz’ı 5,5 yıldır tanıdığını ve yaşadıkları sıkıntılardan ötürü daima küsüp barıştıklarını, olaydan 4 ay evvel de resmi nikahla evlendiklerini anlatan Ayhan Yılmaz, Rabia’nın kendisinden 18 haftalık gebe olduğunu aktardı. Olaydan yaklaşık 1 hafta evvel yaşadıkları sorun nedeniyle Rabia’nın meskenden ayrılıp annesinin konutunda kalmaya başladığını, kendisi hakkında 15 ve 18 Haziran tarihlerinde 2 farklı muhafaza önlemi uygulandığını ve bu nedenle aile konutlarına giremediğini belirten Ayhan Yılmaz, kendisine ilişkin bir ölçü para ve ziynet eşyasını alabilmek için olay günü kilidi değiştirerek konuta girdiğini, Rabia’nın bu durumu fark edip kendisiyle mesajlaştığını, konuşmak için Rabia’nın yanına gitmeye karar verdiğini, lakin ailesi tarafından tehdit edildiği için tedbiren yanına silah almaya karar verdiğini ve 10 bin liraya 1 tabanca satın aldığını söyledi.

Arkadaşının aracını alıp Rabia’nın kaldığı kayınvalidesinin konutuna gittiğini kaydeden Ayhan Yılmaz, ışıkların kapalı olmasından ötürü konutta kimsenin olmadığını anladığını ve daha evvelden bu konutta 1 ay kaldığından, açık olduğunu bildiği balkon kapısından konuta girdiğini, çocuk odasında beklemeye başladığını, yaklaşık yarım saat sonra Rabia’nın annesiyle birlikte meskene döndüğünü anlattı. Rabia ile konuşma niyetini, kendisinin gergin olduğunu ve yaşadıkları düşüncenden ötürü sakin halde konuşamadıklarını, Rabia’yı çocuk odasına çağırdığını lakin gelmediğini, kendisinin de o anki kızgınlıkla tabancasını çıkarıp amaç göstermeksizin 2-3 el ateş ettiğini kaydetti. Birinci ateşte Rabia’nın bulunduğu yere yığıldığını, annesi Ayfer Aydınlı’nın ise bağırarak dışarı kaçtığını belirten Ayhan Yılmaz, bu sırada 2-3 el daha ateş ettiğini akabinde kendisinin de dışarı kaçtığını söyledi. Tabancayı konutta bıraktığını hatırladığını, konuttan çıktıktan sonra asri mezarlık tarafına kaçtığını anlatan Ayhan Yılmaz, 1 gece konteynerde kaldığını, sonraki gün de teslim olmaya karar verdiğini belirttiği sözleri iddianamede yer aldı.

İddianamede, Ayhan Yılmaz hakkında olay günü 60 gün mühletle önlem kararı uygulanmasına hükmedilen kararın saat 14.00’da bildirim edildiği de belirtildi. Yeniden tıpkı gün Rabia Yılmaz’ın 17.50’de önlem kararını ihlal etmesinden ötürü müracaatta bulunduğu, bu nedenle Ayhan Yılmaz’ın arandığı lakin kendisinin vilayet dışında bulunduğu ve sonraki gün müracaata geleceğini beyan ettiğine de iddianamede yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir