Ali Babacan adaylık açıklamasını yeniledi: “Rahat seçilirim”

Babacan, YouTube üzerinden yayın yapan Medyascope kanalında gazeteci Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayları ortasında kendi isminin de geçtiği hatırlatılarak, “Ali Babacan hakikaten aday olmak ister mi?” sorusuna Babacan, “Bizim önceliğimiz altı genel liderin oturduğu masanın içinden bir aday çıkması.” cevabını verdi.

Babacan, şöyle devam etti:

“Bizim önceliğimiz bu. Zira bu, süreci hızlandıracaktır ve kararlar daha süratli alınacaktır. Dışarıdan bir yedinci isim kelam konusu olduğu anda o yedinci ismin sürece adaptasyonu biraz daha vakit alacaktır. Fakat altılı masa, nihayetinde dışarıdan bir isim konusunda mutabakata varırsa ne olur? Birkaç haftalık daha sürece gereksinim olur, adaptasyon sürecine, o da olur. İşin kolayı bu altı genel liderden birinin cumhurbaşkanı adayı olması. Benimle ilgili mevzuya gelince, şayet altılı masa benim ismim üzerinde mutabık kalırsa, alışılmış ki hem rahat seçilirim hem de en âlâ formda yönetirim. Lakin şu anda bizim önceliğimiz kim sorusu değil.”

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE İŞBİRLİĞİ OLACAK MI?

Milletvekili seçimlerine altılı masanın nasıl gireceğine yönelik çalışmalar ile “kontenjan” tezlerinin hatırlatılması üzerine de Babacan, yalnızca bu mevzularla ilgili çalışmak üzere kurul kurma kararı aldıklarını hatırlattı.

Babacan, “Seçim bölgeleri bazında bu altı parti ortasında milletvekili seçimlerinde nasıl işbirliği yapılabilir. ‘Bunun bir fikri idmanını yapsınlar arkadaşlarımız.’ diye altılı bir kurul oluşturduk biz de bugünlerde bir isim vereceğiz o komiteye.” değerlendirmesini yaptı.

“Her partinin özgün kimliği var, onu da korumak gerekiyor.” görüşünü de aktaran Babacan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bizim DEVA Partisi olarak tavrımız çok net, bu türlü kontenjanmış, şuymuş, buymuş bizim o denli bir sıkıntımız yok. Hiçbir partiden hiçbir talebimiz de yok. Biz DEVA Partisi olarak ‘Kendi logomuzla, kendi ismimizle seçime gireceğiz.’ diye ilan ettik. Bu ne demek, en az 41 vilayette kendimiz seçime giriyoruz, uzlaşma olursa öbür vilayetlerde nasıl seçime girilir, hangi parti öteki partiyle nasıl işbirliği yapar, partilerin ortak bir milletvekili adayı olabilir mi bütün bu modellerin çalışılması gerekiyor. Bizim kimseden hiçbir talebimiz yok. Biz kendimiz seçime giriyoruz, en az 41 vilayette giriyoruz. Öteki vilayetlerde de işbirliği modellerine bakarız, tutumuz bu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir