Ankara Üniversitesi spor dünyasına özel tercümanlar yetiştirecek

Ankara Üniversitesi, spor dünyasının gereksinim duyduğu uzman tercümanları yetiştirmek için TÖMER bünyesinde ‘Spor Tercümanlığı Sertifika Programı’ başlatıyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, yaptığı açıklamada, spor tercümanlığı konusunun vakit zaman yapılan çeviri kusurları nedeniyle yıllardır spor dünyasında konuşulduğunu belirtti.

Üniversite olarak, spor tercümanlığıyla ilgili bir sertifika programını önümüzdeki günlerde hayata geçireceklerini söz eden Ünüvar, programın, memleketler arası akreditasyona sahip tek devlet üniversitesi lisan öğretim merkezi olan TÖMER bünyesinde açılacağını kaydetti.

Ünüvar, “Spor tercümanlığı çok değerli bir husus. Programa katılanlara çeviri yolları, sporla ilgili tabirler, tahminen metaforik tabirlere dayalı bir kadro eğitimler verilecek. En sonunda da bir imtihanla sertifika programını tamamlayacağız. Bu program yalnızca bir başlangıç, daha sonraki kademede spor tercümanlığı alanında tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarını geliştirmeyi hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

Türkiye A Ulusal Erkek Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz’un da Türkiye Futbol Federasyonu ile imzalanan protokol kapsamında Ankara Üniversitesi TÖMER’de Türkçe eğitimi aldığına dikkati çeken Ünüvar, ‘Spor Tercümanlığı Sertifika Programı’ için birinci müracaatların ekim ayında kabul edileceğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir