Bakan Muş: Destek kalemlerimizin en büyük kısmını yazılıma ayırdık

Güngören Belediyesi tarafından “3. Binyılı İnşa Et” mottosuyla, Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güngören Belediye Lideri Bünyamin Demir ve davetliler katıldı.

Açılış merasiminde konuşan Bakan Muş, yazılımın Türkiye açısından ehemmiyetine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bizim bilhassa oyun ve yazılım ihracatçılarına yönelik çok önemli teşviklerimiz ve dayanaklarımız var. Takviye kalemlerimizin en büyük kısmını da yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Buradan oyun geliştirip bunu yurt dışına satan, ihraç eden çok fazla gencimiz var. Ben buradaki kursiyerler toplandıktan sonra biz bakanlık olarak buradaki arkadaşlara da bir bilgilendirme de yapabiliriz. Yani buralara nasıl müracaat edecekler? Bakanlığın dayanaklarından nasıl istifade edecekler? Nasıl faydalanacaklar? Hem ülkeye, bu bir kazanım olarak gelir hem de kendilerinin mesleklerinde kıymetli bir avantaj sağlamış olur diye düşünüyorum.”

Muş, Alt+Tab Kuluçka Merkezi’nin gençlerin kursiyerlerin gelişimine önemli katkı sunacağına dikkati çekerek, şu sözleri kullandı:

“Eğer burası önemli manada istek görürse kesinlikle belediyemiz daha farklı bir yeri ileride tasarlayacaktır. Yazılım, geleceğin mesleği şu an bile bu kullandığımız mikrofondan şu an yapılan kayıtlara kadar pek çok alanı domine ediyor. Hasebiyle azalacak bir trendi yok. Artarak devam edecektir. Hayatımızın her alanında yazılım olacaktır. Otomatik kapının açılışından klimanın çalışmasına kadar kablosuz mikrofonlardan telefonların kayıt almasına kadar bilgisayarlara kadar hayatın pek çok alanını domine eden bir alan burası.”

Kuluçka merkezinin belediye binasında vatandaşların muhtaçlığını karşılayacak bir yer olarak dizayn edildiğini belirten Muş, şunları kaydetti:

“Bu açıdan emeklerinden ötürü belediye liderimize ve grubuna teşekkür ediyorum. İyi, uğurlu olsun çok beğenilen, hoş bir dizayn yapılmış. Belediyenin bu katında tahsis edilmesi ayrıyeten kıymetli bir açılım olmuş. Yani yalnızca kamu vazifelilerinin, işçilerinin olduğu bir yer değil. Birebir vakitte vatandaşın da bir gereksinimini karşılayacak bir yer olarak dizayn edilmesi farklı bir hoşluk olmuş. Güzel olsun diyorum.”

“GELECEĞİN KODU BURADA YAZILACAK”

Merkezin sloganında yer aldığı üzere üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı gençler sayesinde yazılabileceğini lisana getiren Güngören Belediye Lideri Bünyamin Demir, “Alt+Tab ülkemiz için stratejik olan yazılım kesimine güçlü bireyler yetiştirmek gayesiyle kuruldu. Gençlerimizi online müracaat ve algoritmik kıymetlendirme ile merkeze kabul edeceğiz. Gençler, Agile Proje İdare Metodolojisi ile gerçek projelerde yer alacaklar.” dedi.

YAZILIMCI ORDUSU YETİŞTİRECEK

Yetenekli gençleri, yazılım dalı profesyonelleri ile bir ortaya getirecek olan Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi, gençlerin yenilikçi ve örnek projelerde yer almalarına imkan sağlayacak. 7 gün 24 saat açık olacak Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi sayesinde, dalda tecrübeli bir Team Lead/Project Manager eşliğinde Agile Metodolojisiyle oluşturulan projelerde genç yazılımcıların misyon almaları sağlanacak.

Yazılımcılar merkezdeki tüm hizmet ve ikramlardan fiyatsız olarak yararlanacak. Sistemli olarak söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. Böylelikle, üçüncü bin yılda yeni ve güçlü Türkiye’nin yazılımcı ordusuna yeni neferler kazandırılacak.

ÜÇER AYLIK EĞİTİMLER VERİLECEK

100 kişilik çalışma alanı, 70 kişilik konferans salonu, oyun ve dinlenme alanı, dört adet toplantı odası, 150 metrekare ortak alana sahip olan Alt-Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’ne müracaatlar online olarak kabul edilecek. Her üç ayda bir 7 şahıstan oluşan 16 takım merkeze kabul edilecek. Takımda yer alacak şahıslar 17-30 yaş ortasında olacak.

Algoritmik kıymetlendirme ile merkeze kabul edilen gençler, gerçek projelerde yer alarak kendilerini bölüme hazırlayabilecek. Tüm Türkiye’den kayıt yapılabilecek merkeze müracaatlar alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim 2022 Cumartesi günü saat 15.00’te de online olarak merkeze kabul imtihanı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi muvaffakiyetle geçen 112 kişi merkeze kabul edilecek.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir