FIBA’dan EuroBasket 2022’deki hakem yönetimi ile ilgili açıklama

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket) 2022’de hakem idaresi ile ilgili açıklamalar yaptı.

İşte o açıklama: “FIBA, aktifliğin küme kademesinde meydana gelen iki önemli yanılgıyı kabul etmektedir. Bunların birincisi, Litvanya ve Almanya ortasındaki B Kümesi maçında, teknik faulün akabinde hakemlerin ve sayı masasının hak edilen bir özgür atışı vermemesi üzerine meydana geldi. Bunun üzerine FIBA, üç oyun yetkilisinin ve oyun komiserinin aktifliğin sonuna kadar misyon yapmayacağına karar verdi. İkincisi ise Türkiye-Gürcistan maçındaki vakit işleyişi yanlışıydı. Hassas zamanlama sistemi kayıtlarının uzman tahlilinin akabinde, oyun saatinin yetkililer tarafından durdurulmasına karşın, hakemin ardındaki özel aygıtın, alandaki bir olay sırasında oyuncuları ayırmaya çalışan hakemin gerisindeki aygıtın oyunculardan biri tarafından kazara çalıştırıldığı sonucuna varılmıştır.

‘GEREKLİ TÜM TEDBİRLER ALINACAK’

FIBA, EuroBasket vazifelilerinin yüksek seviyede performans göstermeleri için hakemlerin bağımsız değerlendirmelerinin yanı sıra kapsamlı maç öncesi ve sonrası ferdî değerlendirmeleri de dahil olmak üzere, onların daima olarak gelişmelerini sağlamak için bir dizi ek tedbir almaktadır. FIBA, karşılaşma boyunca gerekli tüm tedbirleri alarak yetkililerin performansını değerlendirmeye devam edecek, lakin maç öncesi, sırası ve sonrasında vazifelilerinin suistimal edilmesini kabul etmeyecektir. FIBA, tüm paydaşlarını, yetkililerin de, oyuncuları üzere, alanda vazife yapabilmeleri için uygun ortamı müdafaaya çağırmaktadır. Yarın başlayacak olan Final Etabı’nda vazife alacak yetkililerin seçimi ise tamamlandı ve Berlin’de vazife yapmak üzere 44 hakemden 20’si seçildi. Tüm bu hakemler, Avrupa’nın en güzel oyuncularının kendi lokal liglerinde haftalık olarak çaba ettiği maçları yönetmektedir. Ayrıyeten 36 EuroBasket, 12 Dünya Kupası ve 12 Olimpiyat oyunu tecrübesine sahip şahıslardır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir