İran’da kadın yönetmene hapis ve kırbaç cezası

İran’da Mahsa Jina Amini’nin katledilmesinin akabinde başlayan protestoları desteklediği gerekçesiyle 3 aydır gözaltında tutulan belgesel direktörü Müjgan İlanlu’ya 9 yıl 9 ay mahpus ve 74 kırbaç cezası verildi.

İran’da reformistlere yakınlığıyla bilinen Şark Daily internet sitesine nazaran, İhtilal Mahkemesi, Müjgan İlanlu’yu “ulusal güvenliğe karşı açık ve zımnî faaliyette bulunmaktan 6 yıl, rejim zıddı propaganda yapmaktan 15 ay, kamu güvenliğini bozmaktan 15 ay, yasa dışı aksiyonlara teşvik cürmünden 15 ay” olmak üzere toplam 9 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırdı.

AA’nın aktardığına nazaran mahkeme, İlanlu’ya ayrıyeten 74 kırbaç ve 80 milyon riyal (yaklaşık 3 bin 700 TL) para cezası verdi.

SOSYAL MEDYA DA YASAKLANDI

Bunların yanı sıra direktör İlanlu’nun 2 yıl boyunca toplumsal yahut siyasi bir kümeye üye olması, toplumsal medyada faaliyet yürütmesi ve ülkeden çıkışı yasaklandı. İlanlu’nun ferdî bilgisayarı ve telefonuna da “kamu yararınca” mahkeme tarafından el konuldu.

Bu ortada Şark Daily’nin haberinde, bacak kemiği 10 günden uzun müddettir kırık olan İlanlu’nun hareket etmekte zorlandığı ve avukatının talebine karşın dava yargıcının cezaevi dışında tedaviye müsaade vermediği belirtildi.

İranlı bayan direktör Müjgan İlanlu, ülkesinde Mahsa Jina Amini’nin azap sonucu vefatı sonrası başlayan protestolara toplumsal medyada paylaştığı görüntülerle dayanak vermişti.

Yayımladığı bir görüntüde başını örtmediği görülen İlanlu, “Sessiz kalarak içimdeki vicdanın, insanlığın ve onurun son damlasına kadar yok olmasından korkuyorum. Siz korkmuyor musunuz?” tabirlerini kullanmıştı.

İlanlu, güvenlik güçleri tarafından 17 Ekim 2022’de gözaltına alınmıştı.

NE OLMUŞTU?

İran’ın başşehri Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Jina Amini, 16 Eylül’de ömrünü yitirmişti. Amini’nin mevti üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül’de başlayan şovlar ülke geneline yayılarak idare zıddı protestolara dönüşmüştü.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), 9 Ocak’ta yayımladığı raporda, protestolarda emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

Raporda, şovlarda gözaltına alınanlardan en az 109’unun evrakının idam istemiyle mahkemeye gönderildiği kaydedilmişti.

Bugüne kadar haklarında idam kararı verilen 4 göstericinin cezası infaz edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir