İstanbul depremini tetikler mi? Prof. Dr. Şükrü Ersoy yanıtladı

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Saat 04.08’de meydana gelen zelzelenin büyüklüğünü daha sonra revize eden Kandilli Rasathanesi, 6.0 olarak açıkladı. Kaygıya kapılıp camlardan ve balkondan atlayan vatandaşlar olduğu öğrenilirken 39 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Çevre vilayetlerde de şiddetli halde hissedilen sarsıntı akıllara ‘İstanbul zelzelesini tetikler mi?‘ sorusunu getirdi. Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına bağlanan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bu zelzelenin beklenen büyük sarsıntıyla alakası olmadığını söyledi. Ersoy, artçı sarsıntıların izlenmesiyle birlikte farklı yorumlar da yapılabileceğini de ekledi.

Ersoy konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Düzce Ovası kayalık bir taban değil orada herkesin hissetmesi çok olağan. Manisa’da da İstanbul’da da bu bu türlü. Çok geniş bir alanda hissedilmiş. Birinci fırsatta İstanbul aklıma geldi. Beklediğimiz zelzelenin öncüsü mü diye. Lakin hiçbir alakası yok. Bu daha doğuda. İstanbul’da beklediğimiz sarsıntının yeri farklı.

Artçı sarsıntılardan sonra biraz daha farklı yorumlar yapma bahtımız olabilir. Ne tarafa gerçek kayıyor. Düzce’nin şöyle bir avantajı var oldukça büyük bir sarsıntı yaşadığı için binalarda tamirat falan var.

Marmara Sarsıntısı çok yıkıcı olabilir, uzun müddet bunun altından kalkmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle çok hazırlıklı olmamız gerekir. Bu zelzele elbette değerli bir sarsıntı lakin İstanbul’daki sarsıntısı tetikleyebilecek bir sarsıntı değildir.

İstanbul’un 1 yıl içinde 7’den büyük 2 zelzele oluşturma kapasitesi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir