Karşıyaka’da ‘Köpeklerin Dili Eğitimi’ Başlıyor


Can dostlara yönelik hizmet ve faaliyetlerini sürdüren Karşıyaka Belediyesi, bu kez de köpekler ile aileleri arasındaki iletişimi güçlendirmeye ve daha sağlıklı hale getirmeye yönelik bir eğitim programına imza atacak. “Köpek Dostlarımızı Tanıyalım!” sloganıyla düzenlenen Köpeklerin Dili Eğitimi, 19 Şubat 2023 Pazar günü 13.00-17.00 saatleri arasında Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Bravery’nin sponsorluğundaki eğitim, herkese açık ve ücretsiz olacak.

ÖNCE TEORİK, SONRA PRATİK

Etkinlikte, eğitmen Mustafa Kobaş tarafından köpeklerin evrimi, köpeklerin davranış ritüelleri, sürü psikolojisi, köpeklerde doğru davranış edindirme yöntemleri, beden dili ve iletişim şekli başlıkları konuklara aktarılacak. Köpeklerin dahil olmayacağı teorik eğitimde yer alacak vatandaşlar, ilerleyen haftalarda Tay Park’ta bu organizasyonun devamı olarak planlanan pratik eğitimlere de katılabilecek.

AİLELER BİLİNÇLENECEK

Eğitim ve amaçları hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı “Köpeklerin insan gibi düşünülerek hareket edilmesi ve aşırı sevgiden dolayı yanlış şekilde eğitim verilmesi can dostlarımızda davranış bozukluklarının şekillenmesine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra birçok aile, köpeklerinin içgüdüsel ve ırksal özellikleri ile hareket etmelerini davranış bozukluğu olarak algılamakta, bu davranışlar saldırı olarak değerlendirilmekte, sosyal ve ailevi yaşantıları zora sokmaktadır. Bu ve benzer sorunların çözümü için esas olan köpeği tanımak, dilinden anlamak, davranışlarının nedenlerini ve isteklerini anlayabilmek, en önemlisi de doğru eğitim yöntemlerini kullanmaktır. Ailelerimizi tüm bu konularda bilinçlendirmeyi amaçladığımız eğitimlerimize, ilgi ve ihtiyaç duyan herkesi bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir