MİT TIR’ları soruşturmasında hüküm giyen eski savcılara “görevi kötüye kullanma”dan ceza

Adana ve Hatay’da MİT’e ilişkin tırların durdurulmasına ait daha evvel mahkum olan eski özel yetkili savcılardan Aziz Takçı’ya, bir ‘MİT mensubunun yasa dışı dinlenilmesi’ gerekçesiyle 2 yıl, Özcan Şişman’a ise 3 yıl mahpus cezası verildi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesinde görülen davanın karar duruşmasında, öbür kabahatten tutuklu sanıklar Takçı ve Şişman ile bulundukları cezaevinden görüntü konferans yoluyla ilişki kuruldu.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanıkların üzerlerine atılı kabahati işlediklerinin sabit olduğunu belirterek, “görevi berbata kullanma” cürmünden cezalandırılmalarını talep etti.

Savunma yapan sanıklar, suçlamayı kabul etmeyerek beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Müzakerenin akabinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi heyeti, sanık Şişman’ı “zincirleme formda vazifesi berbata kullanma” hatasından 3 yıl, Takçı’yı ise “görevi berbata kullanma” kabahatinden 2 yıl mahpusa mahkum etti.

MİT TIR’larının durdurulmasında hatalı bulundular

Hatay’ın Kırıkhan ve Adana’nın Ceyhan ilçelerinde Ocak 2014’te MİT’e ilişkin araçların durdurulması olayıyla ilgili ortalarında çeşitli kamu vazifelilerinin de bulunduğu 54 kişi hakkında dava açılmıştı.

Yargılamayı yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Haziran 2019’da sanıklardan Takçı’ya ‘devletin zımnî kalması gereken evraklarını temin etme, bu evrakları açıklama ve FETÖ üyeliği’ cürümlerinden 26 yıl mahpus cezası vermişti. Şişman’a ise devletin zımnî kalması gereken dokümanlarını temin etme ve FETÖ üyeliğinden 17 yıl 3 ay mahpus cezası verilmişti.

Dairenin verdiği mahkumiyet kararları, Yargıtay Ceza Genel Kurulunca 2021’de onanmıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir