Nurişler çetesi lideri Nuri Ergin: Suç örgütü lideriyim

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya, Nuri Ergin ve tutuklu kimi sanıklar SEGBİS’le, kimileri ise cezaevinden getirilerek katıldı. Taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Galericilik yaptığını belirten Nuri Ergin, “Bize bu iftiraları atanları rabbime havale ediyorum. Sayın savcımızın hazırladığı iddianame değil iftiranamedir. Ben çıkar hedefli kabahat örgütü önderiyim hakikat. Benim dayım babamı 10 el ateş ederek öldürdü. Ben de onu öldürdüm. Bu davada şikâyetçi olanlar dayımın yakınlarıdır. İftira atıyorlar. Buradaki sanıkların hiçbirinin benimle ve benim kümemle ilgisi yok. Vurulan şahıslar ile de benim en yakın alakam yok. Ben bu adamları tanımam etmem. Bu kadar insanın üzerine iftira atılıyor. Benim şimdiye kadar işlediğim cinayetlerden, hatalardan yaptığım şeylerin hiçbirinde ablamın, annemin yani ailemdeki bayanların hiçbirinin bunlarla alakası da yoktur” dedi.

NESLİHAN ECİM: BİZDE BAYANLAR BU TÜRLÜ OLAYLARIN İÇERİSİNE GİRMEZ

Nuri Ergin’in kardeşi, tutuklu sanık Neslihan Ecim, “Ben mesken hanımıyım. Benim 2 çocuğum ve 2 torunum var. Ben o semtte doğdum orada büyüdüm. Bizi herkes tanır. 1.5 yıldır tutukluyum. 35 yıldır mesken hanımıyım. Ömrümde birinci kere mahkemeye çıktım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Bizde bayanlar bu türlü olayların içerisine girmez” diye konuştu. 

Nuri Ergin’in oğlu Anıl Ergin ise, “Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Bu belge tam yanlış hazırlanmış. Menfaatime kazandığım 1 TL yoktur. Yeterlilik yaptım başıma bunlar geldi” dedi.

“BİZ SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEĞİLİZ”

Nuri Ergin’in kardeşi Soner Ergin, “Ben 45 yaşımdayım ve 13 yıldır hapisteyim. Nuri ağabeyim nasıl ki 26 yıldır çocuklarını görmüyorsa ben de 17 yıldır çocuklarımı toplamda 7 kere gördüm. Evet, biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Ben 13 aydır tutukluyum lakin tutuklu kaldığım mühletleri göz önüne aldığımda bu bana çok kolay geldi. Ben örgüt yöneticisi filan da değilim” dedi. 

“CEZALANDIRILMAMI TALEP EDİYORUM”

Duruşmada Nuri Ergin, “Cezalandırılmamı talep ediyorum. Oradakilerin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep ediyorum. Benim oğlumun tek hatası benim oğlum olmasıdır. Evladımı evladına kavuşturun” diye konuştu.

7 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Duruşmada savcısı mütalaasında, Neslihan Ecim, Şaban Behçet Ecim, Vedat Ecim, Yüksel Turan, Soner Ergin, Atilla Cankurt, Ramazan Elçiboğa‘nın tahliyesini başka sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Ramazan Elçiboğa, Neslihan Ecim, Şaban Behçet Ecim, Soner Ergin, Vedat Ecim, Yüksel Turan ve Atilla Cankurt’un savunmalarını alınmış olması ve tutuklulukta geçirdikleri mühlet göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi. Firari 4 sanık için yakalama buyruklarının devamına karar verilirken 16 sanığın tutukluluğununa hükmedildi.

İDDİANAMEDEN?

Fatih Karagümrük Spor Kulübü’nün eski lideri Yaşar Ecim’in 12 Eylül 2020’de Beylikdüzü’nde bir yer çıkışı silahlı atağa uğraması ve bacağından yaralanmasıyla başladı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Yaşar Ecim’e karşı düzenlenen suikastın altında bir futbol karşılaşmasında yapılan tezahüratın yer aldığı belirtildi. 2019 yılında Erzurumspor Kulübü ile yapılan futbol karşılaşmasında Erzurumspor taraftarları “Nuri Ergin” diye tezahüratta bulundu. Lakin, Karagümrük Spor Kulübü taraftarı bu tezahüratı yapmadı. Olayın akabinde örgüt önderi Nuri Ergin cezaevine yasadışı yollarla soktuğu telefon ile birilerini arayarak “Ben ömrümü Karagümrük’ e verdim, bu kadar ceza yattım, Erzurumlular “Nuriş” diye bağırır da Karagümrüklüler nasıl bağırmaz, onlara söyle hepsini öldüreceğim” diyerek spor kulübü lideri Yaşar Ecim ve kulübün idaresindeki bireyleri tehdit etti. Olayın akabinde ise suikast gerçekleştirildi. Sanık Nuri Ergin hakkında Kabahat işlemek emeliyle örgüt kurmak, tasarlayarak öldürmeye teşebbüs, 2 kere mümkün kastla yaralama ve 16 farklı cürümden toplamda 84 yıl 4 aydan 239 yıl 9 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi. Öbür sanıkların ise çeşitli hatalardan değişen oranlarda cezalandırılmaları talep edildi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir