Sıfır Atık’la ceket de dönüştü: Emine Erdoğan evdeki atık kumaşlardan kendi tasarladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017 yılında başlatılan ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Hareketi bugün beş yaşında. Geçtiğimiz hafta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde “İklim ve Gençlik” temasıyla Milletlerarası 3. Sıfır Atık Tepesi gerçekleşti. Tepeye katılanların gözü Emine Erdoğan’ın giydiği kıyafetteydi. Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencileri, iklim elçisi gençler, sokak toplayıcıları, etraf gönüllüleri, sanatkarlar, sportmenler, etraf STK’leri, iş dünyası temsilcileri, lokal idareler ve kesim paydaşlarının yer aldığı merasime Emine Erdoğan, Anadolu’nun kırkyama geleneğinden yola çıkarak atık kumaşlardan hazırlanan bir ceketle katıldı. Atık kumaşların değerlendirildiği kırkyama geleneğinden ilham alan Erdoğan’ın pek çok merasimde giydiği kıyafet kırkyama üzere Anadolu’nun binlerce yıllık geleneğinden ilhamla hazırlanıyor. Tıpkı vakitte Türk dizayncıları ve kültürel pahası yüksek kumaşları, aksesuarları tercih eden Erdoğan’ın ceketiyle bu kere Sıfır Atık Hareketi klasik motiflerle buluşmuş oldu. Ceketin kıssasını Yeni Şafak Pazar okurları için araştırdık.

ATIKLARDAN ŞIK TASARIMA

Kırkyama bilindiği üzere atık kumaşların değerlendirilmesiyle öne çıkan klasik bir dikim. Erdoğan’ın kırkyama ceketindeki kumaşlar ise Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na geldiğinden bu yana Emine Erdoğan’a dikilen kıyafetlerden artan kumaşlar kıymetlendirilerek oluşturulmuş. Doku ve renk olarak birbiri ile uyumlu olan kumaş modüllerinin yanyana getirilerek kırkyama tekniği ile birleştirilen ceket hayli şıktı. Tasarım fikri Emine Erdoğan’a aitmiş. Ceketin sırf üst yüzeyi değil, astarı da birebir biçimde kırkyama kumaşların birleştirilmesi ile hazırlanmış. Ceketin süslemesinde kullanılan iğne oyaları ise Anadolu ziyaretlerinde çiftçi bayanların armağan ettiği yazmalardan alınmış ve ceketin modüllerinin birleşim yerleri bu iğne oyalarıyla süslenmiş. Ceketin sadece kumaşı değil, çıtçıt ve süslemeleri de tekrar atık gereçlerden hazırlanmış. Cekette kullanılan çıtçıtların her biri farklı uzunluk ve renklerde tek kalan materyallerden seçilmiş. Tıpkı biçimde artan kurdela kesimleri ve örgü ipleri de ceketin süslenmesinde kullanılan öbür gereçlerden. Ceketin sırt kısmında yer alan kırmızı kordon ise, Erdoğan’ın kısalttığı bir kolyesinin kalan kesimi.

2019 yılında Japonya’da düzenlenen G-20 Önderler Zirvesi’ne katılan Emine Erdoğan, Tokat klâsik baskı kumaşından bir ceket tercih etmişti.

BİR GELENEĞİ YAŞATIYORLAR

Anadolu bayanının tutumluluğun sanatla buluştuğu kırkyama tekniği bu kez Emine Erdoğan’ın ceketinde şık bir dizayna dönmüş oldu. Aslında Anadolu’daki sıfır atık terbiyesinin en değerli örneklerinden biri olan bu kırkyama tekniği ile bin bir emekle dokunan kumaş israfının da önüne asırlardır geçiliyor. Emine Erdoğan himayesinde yürütülen Sıfır Atık Hareketi kapsamında hayata geçirilen pek çok proje ortasında bugün unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olarak kırkyama da yine üretime kazandırıldı. Birinci adreste Gümüşhane oldu. Geçtiğimiz aylarda Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde Halk Eğitim Merkezi’nde proje kapsamında atık kumaşları kıymetlendiren ve kumaşların çöpe gitmesinin önüne geçen mesken hanımları kırkyama geleneğini de yaşatıyor. Çeyiz eserleri kısmında eğitim gören konut hanımları atık kumaşları kırkyama tekniğiyle sofra bezi, masa örtüsü, yatak örtüsü ve bebek grubu üzere birçok esere dönüştürüyor.
2022 Özbekistan ziyareti sırasında giyindiği Özbekistan klasik kumaşından bir ceket ile mesken sahibi halk tarafından beğeni topladı.

KÜLTÜRÜN TAŞIYICISI KIYAFETLER

Kırkyamanın yine dokumaya kazandırılması üzere unutulmaya yüz tutmuş birçok klâsik sanat da tekrar Erdoğan’ın kıyafetleriyle gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte gittikleri Siirt ziyarette çift olarak şal şepik ismiyle bilinen bölgenin yöresel kumaşıyla yapılmış kıyafetleri tercih etmişlerdi. Akabinde ustaları tükenmekte olan bu klasik kumaşın yine halk eğitim merkezlerinde üretimine başlandı. Erdoğan, bir kültür taşıyıcısı olarak gittiği ülke ziyaretlerinde de klâsik Türk motifleri ve baskı kumaşları tercih ediyor. Örneğin, 2019 yılında Japonya’da düzenlenen G-20 Önderler Zirvesi’nde Tokat klâsik baskı kumaşından bir ceket tercih etmişti. Kimi vakit da ilgili ülkenin kıyafetlerini, dokumalarını giyerek ziyarete gidiyor. 2020 yılındaki Senegal ziyaretinde giydiği klasik renk ve dokuma kumaşlarından elbise ve 2022 Özbekistan ziyareti sırasında giydiği Özbekistan klasik kumaşı ve deseni mesken sahibi halk tarafından büyük beğeni almıştı.

Tasarıma çocuk eli değdi

Kırkyama ceketin art yüzeyindeki çiçek motiflerinin de öyküsü var. Ceketin imal basamağında Erdoğan’a çocuklar tarafından gönderilen motifler, kalan iplik ve kordon kesimlerinden ceketin sırt kısmına işlenmiş. Erdoğan, bu motifleri bilhassa “çalışmaya bir çocuk eli değmesi” maksadıyla istemiş.

Tek giysilik kıyafetler değil

Sık sık sürdürülebilir dizaynlarla karşımıza çıkan Emine Erdoğan, eski eserleri de tekrar pahalandırmak konusunda epey hassas. Örneğin kendisine armağan edilen bir şalı, kullanmadığını fark edince onu farklı bir kumaşla birleştirerek tekrar tasarlamış. Bu ceketi ise hem bir röportajında hem de 2018’de Arjantin’de yapılan G-20 doruğunda giyinmiş. Tıpkı halde geçmiş yıllarda bir çekim için giydiği klâsik mercan baskısı şeritleri olan ceketini bir öteki gün 24 Mart 2022 tarihinde Brüksel’de Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ni ziyaretinde kırmızı doğal taşlardan dizilmiş bir kolye ve mercan figüründe bir broş ile yine giyinmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir