Trump meydan okudu: Belgeleri yayımlayın

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casuslarının, hafta başında eski Lider Donald Trump’ın konutuna düzenledikleri baskında “çok gizli” (Top Secret) damgalı 11 set doküman aldığı belirtildi.

Bir haftadır ülke gündemine damga vuran olayla ilgili federal yargıç, Adalet Bakanlığının başvurusu üzerine bugün arama buyruğu dahil başka mahkeme kayıtlarını kamuya açıkladı.

Mahkeme kayıtlarında, FBI ajanlarının Trump’ın konutundaki aramadan sonra 11 set “çok gizli” mühürlü dokümana el koydukları görüldü.

Yayımlanan “arama emri”nin ayrıntılarında ise federal casusların, Casusluk Yasası kapsamında savunma bilgilerinin toplanması, iletilmesi yahut kaybedilmesini içeren üç farklı federal yasanın mümkün ihlallerini araştırdıklarına yer verildi.

Ele geçirilen kayıtlar ortasında ayrıyeten, ülkenin en değerli sırlarını muhafaza maksatlı özel bir kategori olan ve kamuya ifşa edildiğinde ulusal çıkarların ziyan göreceği belirtilen “Hassas kısımlara ayrılmış bilgiler”e ilişkin evrakların ve kimi Başkanlık kayıtlarının yer aldığı dikkati çekti.

Mahkeme kayıtlarında, kelam konusu evraklar yahut içerebilecekleri bilgiler hakkında ise daha ayrıntılı detaylara yer verilmedi.

Toplam 3 sayfalık “El konulan malzemeler” listesinin altında, Mar-a-Lago’daki arama sırasında hazır bulunan Trump’ın avukatı Christina Bobb’un imzasının yer aldığı görüldü.

TRUMP’IN KONUTUNA YAPILAN FBI BASKINI

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’da bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI casusları tarafından düzenlenen baskınla aranmıştı.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu, milletimiz için karanlık bir vakittir. Daha evvel hiçbir ABD liderinin başına bu türlü bir şey gelmedi.” ifadeleriyle baskına reaksiyon göstermişti.

Yaklaşık 40 FBI casusunun 9 saatten fazla süren aramasında Mar-a-Lago’dan 10’dan fazla kutu ispat toplandığı haberlere yansımıştı.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland de dün bu hususta birinci sefer açıklama yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığının arama buyruğu ve el konulan materyallerle ilgili saklılığın kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine müracaatta bulunduklarını duyurmuştu.

Trump da bu sabah yaptığı açıklamada, arama buyruğunun kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmişti.

Bakanlığın dokümanları açıklamasına beklenenin tersine karşı olmadığını belirten Trump, “Florida, Palm Beach, Mar-a-Lago’daki konutuma Amerika’ya yakışmayan, yersiz ve gereksiz yere düzenlenen baskınla ilgili dokümanların yayınlanmasına karşı çıkmayacağım” dedi. “Hatta bir adım daha ileri gidiyorum. Dokümanların yayınlanmasını teşvik edeceğim. Evrakları yayımlayın!” tabirlerini kullandı.

KASA HIRSIZLARI

Yapılan baskınla ilgili FBI casuslarını gaye alan Trump, “Her şey çok uygun gidiyordu, evvelki liderlerin birçoğundan daha düzgündü ancak sonra ansızın, hiçbir ikaz yapılmadan Mar-A-Lago’daki mülküme sabah 6.30’da çok sayıda casus ve ‘kasa hırsızları’ tarafından baskın yapıldı. Hadlerini çok aştılar” sözlerini kullandı. Aramayı yapan casusların kendisinin ve karısının yatak odalarına girerek mahremiyetine de saldırdıklarını belirten Trump, “Az evvel casusların First Lady’nin dolaplarını aradıklarını ve kıyafetleriyle ferdî eşyalarını karıştırdığını öğrendim. Şaşırtan bir biçimde, darmadağınık bırakılmış” sözlerini sarf etti.

NÜKLEER ARGÜMANI ALDATMACA

Günün ilerleyen saatlerinde öbür bir açıklama yapan Trump FBI’ın konutunda nükleer silahlarla ilgili dokümanları aradığına ait söylentilere, “Nükleer silah problemi bir aldatmacadır” dedi. Paylaşımında FBI’ı maksat alan 45. Lider, “FBI Mar-a-Lago’daki aramaya avukatımızın katılmasına neden müsaade vermedi? Dışarıda beklettiler, yaklaşmalarına bile müsaade vermediler” kelamlarını kullandı. Ülkenin bilindik liberal sol yayın organlarından The Washington Post Gazetesi, Trump’ın konutuna yapılan baskının emelinin, bilinmeyen nükleer silahlara ilişkin dokümanları aramak olduğunu tez etmişti.

OBAMA’YA BASKIN DÜZENLEYECEK MİSİNİZ?

Biden idaresinin ikili standart uyguladığını vurgulayan Trump, kendinden evvelki ABD lideri Barack Obama’nın Beyaz Saray’dan kaçırdığı 33 milyon sayfalık evrakların peşine neden düşülmediğini sordu. “Barack Hüseyin Obama tarafından Beyaz Saray’dan Chicago’ya götürülen 33 milyon sayfalık evraklara ne oldu” diyen Trump, “Onları geri vermeyi reddetti. Obama’nın Martha’s Vineyard’daki konağına da baskın düzenleyecekler mi?” sorusunu yöneltti.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir