Yunan vekilden skandal sözler: ‘Batı Trakya’daki Türkler gerekirse dinlenebilir’

Midilli’deki mahallî bir televizyon kanalı olan Aeolos TV’ye konuşan Athanasiu, “Diyelim ki Ortodoks Hıristiyanlardan büsbütün farklı bir dini yönelime sahip bir milletvekili komşu bir ülkeye, Türkiye’ye sistemsiz göçmenlerin nerelere girebileceği konusunda bilgi veriyor. İlah aşkına hiçbir şey kastetmiyorum. Yalnızca örnek veriyorum.” dedi.

Gazetecinin bu durumda Batı Trakyalı milletvekillerinin dinlenip dinlenemeyeceği istikametindeki soruyu yanıtlayan Athanasiu, “Yasamanın öngördüğü prosedür izlenirse natürel ki.” diye konuştu.

İktidar milletvekilinin açıklamasına, ülkedeki muhalefet partilerinden reaksiyon açıklamaları geldi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA’dan yapılan açıklamada, Athanasiu’nun Ortodoks olmayanların ulusal tehdit olduğunu argüman ettiği değerlendirmesini yapılarak “(Başbakan Kiryakos) Miçotakis’in bir konuşmasında ima ettiği şeyi açıkça söyledi ve hükümetinin tehlikeli hareketlerini ulusal güvenliğe ve ‘karanlık güçlere’ atıfta bulunarak örtbas etmeye çalıştı.” tabirlerini kullandı.

“KABUL EDİLEMEZ”

Ülkenin üçüncü en büyük partisi PASOK’dan yapılan açıklamada ise Athanasiu’nun beyanlarının “kabul edilemez” olduğu belirtilerek kınama bildirisi paylaşıldı.

Athanasiu, reaksiyonların akabinde yaptığı yazılı açıklamada, kelam konusu açıklamasında yalnızca örnek verdiğinin altını çizerek “Trakyalı milletvekillerinin vatanseverliğinden kuşkum yok.” değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan Parlamentosunda, 2″si PASOK, 1’i SYRIZA’dan olmak üzere 3 Batı Trakyalı Türk milletvekili bulunuyor.

DİNLEME SKANDALI

Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatının (EYP), PASOK başkanı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis ile Yunan gazeteci Thanasis Koukakis’in telefonlarını “Predator” isimli bir casus yazılımla dinlediği ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine EYP Lideri Panagiotis Kontoleon, “bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik” gerekçesiyle Miçotakis’in “sağ kolu” ve yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis ise kelam konusu casus yazılım şirketiyle ticari temasları olduğu istikametindeki savlar üzerine istifa etmişti.

Miçotakis, hususa ait “Yanlıştı. Bilgim yoktu, şayet olsaydı buna asla müsaade vermezdim.” açıklamasını yapmıştı. EYP’nin güçsüz olmasını isteyen çok sayıda düşmanlarının olduğu ileri süren Miçotakis, “Yunanistan dışında kimi karanlık güçler, ülkede rastgele bir istikrarsızlık planı üzerinde çalışıyorlarsa, Yunanistan’ın güçlü olduğunu bilmeliler.” diye konuşmuştu.

DIŞ TEMAS İDDİASI

Yunan basını, Andrulakis’i dinleme talebinin “Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiğine dair bilgiler bulunduğunu” öne sürmüştü.

EYP tarafından basına sızdırıldığı kestirim edilen bu argüman, Ukrayna’nın Atina Büyükelçisi Sergii Shutenko ve Ermenistan’ın Atina Büyükelçisi Tigran Mkrtchian tarafından yalanlanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir