20 yıldır firari olan İtalyan mafya lideri, Google Maps’te görülmesinin ardından yakalandı

İtalyan mafya lideri 61 yaşındaki Gioacchino Gammino, 20 yıldır firari olarak aranıyordu. 2002’de Roma’daki bir hapishaneden kaçan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan mafya lideri, Stidda diye bilinen Sicilyalı bir mafya şebekesinin üyesi ve ülkenin en çok aranan gangsterlerinden biriydi.

BAŞINI MANAVIN ÖNÜNDEKİ FOTOĞRAFI YAKTI

Gammino, “Manuel” ismiyle yaşadığı, İspanya’nın Galapagar kasabasında nefes kesen bir operasyonla 17 Aralık’ta yakalandı. Polis ekipleri, Google Street View’de bir manavın önünde Gammino’ya benzeyen bir kişinin tespit edilmesinin firarinin yakalanmasında önemli bir rol oynadığını açıkladı. Sicilya Polisi Gammino’nun İspanya’da olduğundan şüphelendi. Operasyonun başarıya ulaşması ise mafya patronunun bir manavın önünde bir adamla konuştuğunu gösteren fotoğrafla oldu.

“BENİ NASIL BULDUNUZ?”

Fotoğraftaki kişinin Gammino olduğu, polisin şimdi kapalı olan Cocina de Manu adlı bir restoranın Facebook sayfasının incelenmesiyle doğrulandı. Sayfada, Gammino’yu aşçı kıyafetleriyle gösteren fotoğraflar bulundu ve çenesindeki bir yara izi sayesinde kimliği kesin olarak tespit edildi. Mafya patronunun yakalanması Çarşamba günü La Repubblica gazetesi tarafından duyuruldu. Gammino’nun tutuklanmasından sonra polise “Beni nasıl buldunuz? 10 yıldır ailemi bile aramadım” dediği öğrenildi.

Şu anda İspanya’da tutuklu bulunan Gammino’nun Şubat ayı sonunda İtalya’ya iade edilmesi bekleniyor.

BBCHaberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir