AB heyetinden Yunanistan’a çağrı: ‘Şeffaflığa yönelik inisiyatiflerin arttırın

Yunanistan’da temaslarda bulunan, Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Sivil Özgürlükler Komitesi (LIBE) heyeti, ülkede şeffaflığa katkı sağlayacak inisiyatiflerin artırılmasını tavsiye etti.

Hafta başında Yunanistan’a gelen heyet, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve gazetecilerle temaslarının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Heyet Lideri Sophie in’t Veld, burada yaptığı açıklamada, geçen hafta Yunanistan’da meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenler için Yunanca taziye bildirisi okudu ve AB’nin Yunan halkına takviyesini lisana getirdi.

Heyetin, tüm AB’de olduğu üzere Yunanistan’da da hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel haklar üzere mevzularda incelemeler yapmak üzere bulunduğunu belirten Veld, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, kabine üyeleri ve emniyet teşkilatının temsilcileri üzere yetkililerin heyetle görüşmeye müsait olmamasından duyduğu üzüntüyü söz etti.

Veld,

“Yunanistan katı bir kurumsal ve yasal çerçeveye, faal bir sivil toplum ve bağımsız medyaya sahip olmasına karşın heyet, hukukun üstünlüğü ve temel haklar konusunda önemli tehditler olduğunu not ediyor. Demokrasi için gerekli denetim ve istikrar düzeneği ağır baskı altında.”

değerlendirmesini yaptı.
Sophie in’t Veld, gazetecilerin, fizikî tehdit, kelamlı akın ve casus yazılım programı kullanımıyla özel alanlarına müdahaleyle karşı karşıya olduğunu belirterek

“Medya kuruluşlarının küçük bir oligark kümeye ilişkin olması, medya özgürlüğü ve çoğulculuğunu negatif etkiliyor.”

dedi.
Veld, ülke dış hududunda ve içinde geri itmelerin, şiddetin, keyfi gözaltıların ve eşyalarına el konulmasının da dahil olduğu göçmenlere yönelik belirli davranış biçimlerinin rahatsız edici olduğunu belirterek

“STK kuruluşlarının ve gazetecilerin göç meselesine ait rapor ve izlenimler üzerindeki kısıtlamalar bir an önce kaldırılmalıdır. İnsan hakları komitesinin geri itme raporlama sistemi üzere şeffaflığa katkıda bulunan tüm inisiyatifler benimsenmeli ve artırılmalıdır.”

diye konuştu.

Dinleme Skandalı

Nisan 2022’de Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda casus yazılım programı “predator”un tespit edilmesinin akabinde Yunanistan’da gündeme gelen “dinleme skandalı”, ülkedeki basın özgürlüğü tartışmalarını da beraberinde getirmişti.

Yunan basınında çıkan haberlerde, içlerinde eski Başbakan Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Genelkurmay Lideri Konstandinos Floros’un da bulunduğu çok sayıda değerli siyasi, bürokrat, gazeteci ve iş beşerinin telefonlarının dinlendiği sav edilmişti.

Geri itmeler

Yunanistan kıyı güvenliği ve Frontex’in dahil olduğu geri itme olaylarına ait haberler, 2020’den itibaren milletlerarası basında yer almış ve bu haberlerde sık sık Yunan kıyı güvenlik botlarının, Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen göçmenlerin botlarını engelleyip, ziyan verip hatta batırırken Frontex’in olanlara göz yumduğu ileri sürülmüştü.

Frontex’in üst seviye yetkililerinin, mümkün insan hakları ihlalleri olaylarını, kurumun temel haklardan sorumlu görevlilerinden sakladığına ait bir raporun Avrupa basınına sızmasının akabinde Frontex Yöneticisi Fabrice Leggeri, Nisan 2022’de misyonundan istifa etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir