ABD Temsilciler Meclisi’nde gerilim

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin, Demokrat Kongre üyeleri Adam Schiff ve Eric Swalwell‘in Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki misyonlarına son vermesi ve Senatör Ilhan Omar‘ın ise Dış Alakalar Komitesinden alınması istikametindeki davetlerinin akabinde milletvekilleri, Meclis Liderine yüklendi.

‘İstihbarat Komitesini siyasi bir oyuncak üzere kullanıyor’

Schiff, McCarthy’nin bu kararının Cumhuriyetçilerin aşırıcı üyelerinin taleplerine boyun eğerek aldığı görüşünü savunarak, Meclis Liderinin İstihbarat Komitesini siyasi bir oyuncak üzere kullandığı yorumunda bulundu.

Bu kararın, McCarthy’nin “başkan olarak ne kadar zayıf olduğunu gösterdiğini” öne süren Schiff, bunun sonucunda istihbarat yetkilileri ile Kongre ortasında bir güvensizlik oluşabileceğine işaret etti.

Swalwell de Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy’nin siyasi muhaliflerini küçük düşürmek ve karalamak için gücünü berbata kullandığını belirterek, McCarthy’nin bu adımları yüzünden milletvekilleri Omar, Schiff ve kendisinin vefat tehditleri aldıklarını söyledi.

McCarthy’ye “riyakar” yakıştırması

Kongrenin Müslüman üyelerinden Omar da Amerikan tarihinde bir Kongre üyesinin komite üyeliklerinin sırf yolsuzluk, rüşvet, cinsel istismar, şiddeti teşvik üzere nedenlerle sonlandırıldığına dikkati çekerek, McCarthy’nin kendilerini ilgili komitelerden uzaklaştırmasını “partizanlık, demokrasiye darbe ve ulusal güvenliğe tehdit” biçiminde niteledi.

McCarthy’nin intikam ve eski Lider Donald Trump’ın gönlünü almak için bu adımları attığını öne süren Omar, Komitelerde yer almasalar dahi Cumhuriyetçilerin aşırıcı siyasetlerine karşı durmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Milletvekilleri öbür taraftan, yeni yasama devrinde özgeçmişiyle ilgili palavralar söylediği ortaya çıkan Cumhuriyetçi George Santos ve çok sağcı Marjorie Taylor Greene üzere beyaz üstünlükçü ve antisemitik milletvekillerinin değerli komitelerde yer almasını “riyakarlık” olarak niteledi.

‘Meclis lideri siyasi nedenlerle adım atıyor’

Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy’nin, milletvekili Schiff’in eski Lider Trump’ın azil soruşturmasına öncülük etme, Omar’ın müttefik İsrail’in kimi siyasetlerini eleştirmesi ve Swalwell’in ise bir Çin istihbarat görevlisiyle bağları olduğuna ait haberler üzerine vazifeden alınmasını savunduğu belirtiliyor.

Bu suçlamaları reddeden Demokrat milletvekilleri, vazifeleri boyunca yanlış bir şey yapmadıklarını söz ederek, Meclis Liderinin siyasi nedenlerle adım attığını savunuyor.

Ne olmuştu?

McCarthy, komitelerin berbata kullanımının ulusal güvenlik ve nezaret misyonlarını önemli halde baltaladığını öne sürerek, Schiff ve Swalwell’in İstihbarat Komitesindeki vazifelerine son vermişti.

Demokratlar ise 2021’de, eski ABD Lideri Donald Trump’a güçlü dayanağıyla bilinen Cumhuriyetçi vekil Marjorie Taylor Greene’yi, “ırkçı söylemleri” ve “komplo teorilerini yaydığı” münasebetleriyle Temsilciler Meclisindeki komite misyonlarından almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir