ABD’de 8 kişinin öldüğü konser faciasıyla ilgili bomba iddia: Elinde şırınga olan biri konserdekilere uyuşturucu enjekte etti

Abd‘nin Teksas eyaletinde düzenlenen ve biletleri çok uzun süre önce tükenen Astroworld müzik festivalinde ünlü rapçi Travis Scott’ı dinlemek için akın eden binlerce kişi izdihama neden oldu. Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı festival alanında büyük bir trajedi yaşandı.

KALABALIK SAHNEYE İLERLEMEK İSTEYİNCE İZDİHAM YAŞANDI

Yetkililer, Texas eyaletindeki Houston kentinde düzenlenen Astroworld Festivalindeki izdihamın, kalabalığın sahnenin önüne doğru ilerlemeye çalışmasından kaynaklandığını duyurdu.

ABD'de 8 kişinin öldüğü konser faciasıyla ilgili bomba iddia: Elinde şırınga olan biri konserdekilere uyuşturucu enjekte etti

300 SEYİRCİ YARALANDI

Kalp krizi geçiren 11 kişi hastaneye kaldırılırken sekizi kurtarılamadı. 50 bin kişinin katıldığı festivalde yaklaşık 300 izleyici de yaralandı.

“YAŞANANLAR NEDENİYLE ÇOK ÜZGÜNÜM”

Yaşananlarla ilgili Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Travis Scott, “Dün akşam yaşananlar nedeniyle çok üzgünüm. Dualarım bundan etkilenenlerle ve aileleriyle” dedi ve ekledi: Trajik ölümlerin soruşturulması sürecinde Houston polisine tam desteğimi sunuyorum. Houston toplumuyla birlikte çalışarak yaraları sarma faaliyetlerine yardım edeceğim ve ihtiyaç duyan ailelere destek olacağım.

ABD'de 8 kişinin öldüğü konser faciasıyla ilgili bomba iddia: Elinde şırınga olan biri konserdekilere uyuşturucu enjekte etti

BİLETSİZ KİŞİLER KONSERE GİRDİ İDDİASI

Scott’un sosyal medya paylaşımını eleştirenler ise, gündüz kapıda yaşanan Izdiham sonrası kontrol noktalarının yıkılmasıyla birlikte alana çok sayıda biletsiz kişinin girdiğini ve festival alanının kapasitesini aştığını, o noktada festivalin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

“ÖLÜMLERLE KARŞILAŞMAYI BEKLEYECEĞİNİZ BİR ETKİNLİK DEĞİLDİ”

Yerel siyasetçi Lina Hidalgo, “son derece trajik bir geceydi” dedi ve “Kalplerimiz kırıldı. İnsanlar bu tip etkinliklere güzel vakit geçirmek, gevşemek ve güzel anılar için gider. Bu ölümlerle karşılaşmayı bekleyeceğiniz türden bir etkinlik değildi.” ifadesini kullandı.

“TRAVIS SCOTT İZDİHAMIN CİDDİYETİNİ SAHNEDEN FARK EDEMEDİ”

Konseri takip eden Houston Chronicle Müzik Eleştirmeni Joey Guerra, yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Günün büyük kısmında festivaldeydim ve gün boyu pek çok küçük olaya tanık oldum. Kapılar açıldığında da izdiham oldu ve insanlar metal detektörlerini devirerek alana girdi. O sırada birkaç kişi yaralandı. Birkaç defa da sedyeyle taşınan kişilere tanık oldum. Neden sedyede olduklarına dair bir fikrim yoktu. Travis Scott sahneye çıktıktan sonra birkaç kere acil durum araçlarının seyircilerin arasından geçtiğini gördüm. Araçlar geçtikten sonra şov kaldığı yerden devam ediyordu. Travis Scott birkaç kere konsere ara vererek zor durumdaki seyircilere işaret etti ve güvenlik görevlilerinin onlara yardım etmesini istedi. Fakat Scott’un, izdihamın ciddiyetini sahneden fark edebildiğini sanmıyorum.”

ABD'de 8 kişinin öldüğü konser faciasıyla ilgili bomba iddia: Elinde şırınga olan biri konserdekilere uyuşturucu enjekte ettiTravis Scott.

SCOTT’A “KONSERİ DURDUR” DİYE HAYKIRDILAR ANCAK DUYMADI

Daily Mail’de yer alan habere göre izdiham başladığında seyirciler sürekli olarak sahnedeki yıldıza seslenip konseri durdurması için haykırdı ancak Travis Scott neler olduğunu bir türlü anlayamadı ve insanlar ezilirken konser devam etti.

ÖLENLER 14 İLA 27 YAŞLARI ARASINDA

Houston Valisi Sylvester Turner basın toplantısında yaptığı açıklamada ölenlerin yaşlarının 14 ila 27 arasında değiştiğini söylerken toplamda 25 kişinin hastaneye kaldırıldığını, bunların 13’ünün ise tedavilerinin devam ettiğini belirtti. Bu kişilerden 5’inin de 18 yaş altı olduğu açıklandı.

“KONSERDEKİ BAZI KİŞİLERE ŞIRINGA İLE UYUŞTURUCU VERİLDİ”

Foxnews’da yer alan haber de ise konserde bulunan bazı kişilere elinde bir şırınga olan kimliği belirlenememiş bir kişi tarafından uyuşturucu verildiği polis tarafından onaylandı. Bu açıklamanın ardından soruşturma başlatıldı.

Konserde görevli olan güvenlik görevlilerinden biri boynunda bir acı hissettiğini ve kendisine bir şey enjekte edildiğini açıkladı ve polis de adamın bu ifadesini doğruladı. Konserde yaşananlar sırasında başka görgü tanıkları da benzer bir şey yaşadıklarını anlattı. İnsanlara o karmaşada kimin şırıngayla uyuşturucu verdiği ve bunun yaşananlarla ilgisi olup olmadığı araştırılıyor.

ABD'de 8 kişinin öldüğü konser faciasıyla ilgili bomba iddia: Elinde şırınga olan biri konserdekilere uyuşturucu enjekte etti

VÜCUTLARINDA UYUŞTURUCU MADDE OLUP OLMADIĞI TESPİT EDİLECEK

Ani kalp durması yaşayan ve bu sebeple hayatını kaybeden ya da hastaneye kaldırılan kişiler için kan tahlilleri ve otopsi işlemleri gerçekleştiren yetkililer bu kişilerin vücutlarında uyuşturucu madde izi olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Haberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir