ABD’de jimnastik doktorunun cinsel istismarına maruz kalan 330’dan fazla kadına 380 milyon dolar tazminat

Nassar 2018’de cinsel istismar suçlarından 300 yıldan fazla hüküm giymişti. Aralarında Olimpiyat madalyası kazanmış atletlerin de bulunduğu çok sayıda kişi, dava sürecinde Nassar’ın kendilerini nasıl taciz ettiğini mahkemeye anlatmıştı.

UZLAŞILAN EN YÜKSEK TAZMİNAT MİKTARI

Bu anlaşma, bir cinsel istismar davasında uzlaşılan en yüksek tazminat miktarını içeriyor. Anlaşmada yer alan bir madde uyarınca ABD Olimpiyat Komitesi ve USA Gymnastics, yönetim kurullarında istismar mağduru kadınlara da yer ayıracak.

“SONUNDA BU DEFTERİ KAPATTIK”

2016’da Nassar’a dair suçlamalarını kamuoyu önünde paylaşan ilk kadın olan Rachael Denhollander, Twitter hesabından “Sonunda bu defteri kapattık” dedi ve ekledi: “Bundan sonra reform ve yeniden inşa yolunda zorlu çabalarımıza başlayacağız. Adaletin gelip gelmeyeceği, değişimi başarıp başaramayacağımız bundan sonraki adımlara bağlı.”

ÜNİVERSİTEDEKİ KADINLAR DA DAVA AÇMIŞTI

USA Gymnastics’teki kadınların yanı sıra, Nassar’ın çalıştığı Michigan Devlet Üniversitesi’nde tacize uğrayan kadınlar da üniversiteye dava açmıştı. Üniversite 2018 yılında davacılarla 500 milyon dolar ödenmesi konusunda uzlaşmıştı. Böylece Nassar’ın istismarına uğrayan kadınlara ödenecek toplam para miktarı 380 milyon dolar oldu.

Davanın açılmasıyla birlikte iflas erteleme başvurusu yapan USA Gymnastics, uzlaşmanın ardından yıl sonuna kadar iflas ertelemeden çıkabileceğini duyurdu.

FBI’IN YANLIŞ ADIMLARI, SORUŞTURMAYI AKSATTI

Nassar hakkındaki soruşturmaya yönelik hazırlanan bir rapor, FBI’ın yanlış adımları nedeniyle Nassar soruşturmasının birkaç ay aksadığını ve bu sürede Nassar’ın daha fazla kadını taciz etmesine olanak tanındığını ortaya koymuştu.

İHMALLERİ BULUNAN YÖNETİCELERE İLİŞKİN YASAL SÜREÇ DEVAM EDECEK

Bugünkü uzlaşıyı “tarihi bir zafer” olarak niteleyen mağdurların avukatlarından John C. Manly, soruşturma sürecinde ihmalleri bulunan yöneticilere dair yasal süreçlerin devam edeceğini söyledi. Başlarına gelenleri kamuoyu önünde anlatan kadınların cesaretini öven Manly, “Bu hukuki zaferi tek bir şey sayesinde kazandık: Bu cinsel saldırılara maruz kalan kadınların cesareti ve azmi” dedi.

BBCHaberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir