ADD Keşan’dan ‘İsrail’e tepki

Erdoğan DEMİR (EDİRNE İGFA)
ADD Keşan Şubesi tarafından yapılan açıklama şöyle; “İsrail’in on yıllardır Filistin topraklarına yönelik tecavüzleri, bilhassa Gazze’ye uyguladığı abluka, baskı ve yaptığı taarruzlar, 17 Ekim 2023 tarihinde El Ehli Baptist Hastanesi’ni, 18 Ekim 2023 akşamı da Al-Quds Hastanesi yakınını bombalamasıyla boyut değiştirmiş, savaş ahlakı ve kurallarını hiçe sayan, çocuk, bayan, hasta ayrımı gözetmeden, Kızılay, Kızılhaç, Hastane dokunulmazlıklarını dikkate almadan aklına iyisi yapan, önüne çıkanı katleden bir vahşete dönüşmüştür. Bu yapılan, haydutluk ya da terör denilerek geçiştirilemez. Bu bir kitlesel katliamdır, savaş ve insanlık kabahatidir.

Başta Birleşmiş Milletler ile İslam Alemi denen ülkeler olmak üzere, dünyaya demokrasi ve insan hakları dersi vermeye pek meraklı Avrupa Birliği üyeleri, başka tuzu kuru devletler ve Milletlerarası kuruluşların, yaşananları adeta sinema üzere izlemeleri, vahşeti durdurmak için günlerdir çabucak hiçbir teşebbüste bulunmamaları ibretliktir, insanlık ismine utanç vericidir.

Hele ABD isimli, kendini dünya jandarması sayıp öteki ülkelere hukuk ve uygarlık karnesi doldurmakta beis görmeyen ülkenin, hem de şahsen lider seviyesinde bir ziyaretle ve yüzsüzlük şahikası “Karşı taraf yaptı” açıklamasıyla bu insanlık kabahatine sahip çıkarak dünyaya meydan okuması, utanç verici olmanın çok ötesinde tam bir rezalettir.

Çok uzun müddettir coğrafyamızda akan kanın durmaması ve nihayet bu son vahşet, daha dün Rusya – Ukrayna Savaşı’nda Montrö’nün Karadeniz’i ve dünyayı nasıl büyük bir felaketten kurtardığının görülmesi üzere; bölgemizde ve dünyada barış ve huzur için tek yolun, Atatürkçü Fikir Sistemi’ni temel alan Laik bir devlet nizamı ve Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” prensibine tam bağlılık olduğunu herkese, kuşkusuz Türk siyaset kurumuna, devlet idaresine ve halkına da göstermiş olmalıdır.

Atatürkçü Niyet Derneği olarak; çok geç kalınmış da olsa, Birleşmiş Milletler ve öbür Milletlerarası kuruluşları bölgeyi ve dünyayı ateşe verebilecek bu kural tanımaz vahşetin, bu insanlık hatasının durdurulmasının, İsrail’in devlet olma sorumluluğu ile davranması ve BM kararlarına uymasının, ABD’nin de haddini bilmesinin sağlanması ve barışın tesisi için varlık nedenlerini anımsayıp vazifelerini yapmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir