Afganistan’daki tahliyeler sırasında ABD askerlerine teslim edilen Süheyl bebek aylar sonra ailesine kavuştu

Ağustos ayında Taliban‘ın ülkede yeniden başa gelmesiyle birlikte binlerce Afgan ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. O dönem 2 aylık olan Süheyl Ahmedi isimli bir bebek ise, binlerce kişinin Kabil Havalimanı’na girmeye çalıştığı esnada çitler üzerinden Amerikan askerlerine verildi. Ancak ailesi havalimanı içerisine girdiğinde Süheyl bebek hiçbir yerde bulunamadı.

AİLE AYLAR BOYUNCA NEREDE OLDUĞUNU ÖĞRENEMEDİ

Hummalı ama netice vermeyen arayışların ardından, Süheyl’in ABD Büyükelçiliği’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan babası Mirza Ali Ahmedi, annesi Süreyya ve diğer dört çocukları ABD’ye götürülmek üzere tahliye uçağına bindirildi. Aile aylar boyunca Süheyl’in nerede olduğunu öğrenemedi.

Afganistan'daki tahliyeler sırasında ABD askerlerine teslim edilen Süheyl bebek aylar sonra ailesine kavuştu

TAKSİ ŞOFÖRÜ SÜHEYL BEBEĞİ KENDİ ÖZ OĞLU GİBİ YETİŞTİRMEYE KARAR VERDİ

Ancak Kasım ayında Süheyl’in aranmasıyla ilgili yeni haberler yer aldı ve bebeğin Hamid Safi adında 29 yaşındaki bir taksi şoföründe olduğu anlaşıldı. Safi, Süheyl’i havalimanında bir başına yerde yatar ve ağlarken buldu. Ardından Süheyl’in ailesini bulmaya çalıştı ancak başarılı olamayınca da bebeği evine, karısının ve çocuklarının yanına götürmeye; kendi öz oğlu gibi yetiştirmeye karar verdi.

DEDESİ BEBEĞİN İADESİ İÇİN KABİL’E YOLCULUK YAPTI

Aile Süheyl’e Muhammed Abed ismini verdi ve diğer çocuklarıyla beraber fotoğraflarını da Facebook sayfalarından yayımladı. Süheyl’in nerede olduğu tam olarak doğrulanmasıyla birlikte de kuzeydoğudaki Bedahşan eyaletinde yaşayan bebeğin dedesi Muhammed Kasım Razavi, bebeğin iadesini istemek için Kabil’e uzun bir yolculuk yaptı.

Afganistan'daki tahliyeler sırasında ABD askerlerine teslim edilen Süheyl bebek aylar sonra ailesine kavuştu

CUMARTESİ GÜNÜ DEDESİNE İADE EDİLDİ

Safi, bebeği teslim etmeyi reddetti ve kendisinin ve ailesinin de ABD’ye tahliye edilmesini istedi. Habere göre, yedi haftalık müzakerelerin ve Safi’nin kısa bir süre gözaltına alınmasından sonra Taliban polisi iki aile arasında bir anlaşma sağladı ve bebek Cumartesi günü dedesine iade edildi.

“KUTLUYORUZ, DANS EDİYORUZ”

İadenin ardından çok mutlu olan aile, görüntülü bir aramayla çocuklarını gördü. Süheyl’in dedesi Razavi, “Kutluyoruz, dans ediyoruz, şarkı söylüyoruz. Adeta bir düğün gibi” dedi. Şimdi ABD’de Michigan eyaletinde yaşayan aile, çocuklarının kısa süre içerisinde kendilerine getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını umuyor.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Haberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir