Almatı’da silah sesleri! Cumhurbaşkanı Tokayev’in “vur” emri verdiği Kazakistan’da tansiyon düşmüyor

Kazakistan‘ın batısında 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Özellikle ülkenin güneyindeki Almatı’da polis araçlarını ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası atarak müdahale etti.

Almatı'da silah sesleri! Cumhurbaşkanı Tokayev'in vur emri verdiği Kazakistan'da tansiyon düşmüyor

HÜKÜMET İSTİFA ETSE DE OLAYLAR DURULMADI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan hükümeti sorumlu tutarak hükümetin istifasını kabul etti. Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Almatı'da silah sesleri! Cumhurbaşkanı Tokayev'in vur emri verdiği Kazakistan'da tansiyon düşmüyor

UYARI YAPMADAN VURMA EMRİ VERİLDİ

Tokayev, 7 Ocak’ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını ancak operasyonların sürdüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı ayrıca güvenlik güçlerine, sokaktaki vatandaşları uyarı yapmadan vurma emri verdiğini açıkladı.

Almatı'da silah sesleri! Cumhurbaşkanı Tokayev'in vur emri verdiği Kazakistan'da tansiyon düşmüyor

SOKAKLARDAN ÇATIŞMA SESLERİ GELİYOR

Kazakistan‘da güvenlik güçlerinin operasyonu yoğun olarak Almatı şehrinde devam ediyor. Sosyal medyada paylaşılan videolarda, Almatı şehrinde silah seslerinin yoğun olarak duyulduğu ve çatışmaların yaşandığı öğreniliyor.

5 BİNE YAKIN İNSAN GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Kazakistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede devam eden operasyonlarda gözaltına alınanlarla ilgili veriler güncellendi. Kazakistan’daki olaylarda gözaltına alınanların sayısının 4 bin 266’ya çıktığı, bunlar arasında başka ülke vatandaşlarının da olduğu bildirildi.

Almatı eyaletine bağlı bir köyde 100’den fazla kişinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, Jambıl eyaletinde silah deposunun bulunduğu ve Almatı’daki bir otomobil servisi binasındaki silah ve mühimmatların yanı sıra bisiklet, televizyon ve cep telefonları gibi çalıntı ürünlere el konulduğu bilgisi paylaşıldı.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Haberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir