Altın Portakal’da şıklık yarışı! Birbirleriyle yarıştılar

Antalya Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde 59’uncu defa düzenlenen Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği çerçevesinde 10 bin kişilik spor salonunda kırmızı halı ve açılış galası gerçekleştirildi. Kırmızı halıda her sene olduğu üzere bu yıl da şıklık yarışı yaşandı. Görkemli geceye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, usta sanatçı Perihan Savaş, Erkan Can, Nurgül Yeşilçay ve Oktay Kaynarca’nın yanı sıra, şenlikte yer alan sinemaların dünyaca ünlü direktörleri, oyuncular, Türk sinema ve televizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızları ile Antalyalı sinemaseverler katıldı.

Bakan Ersoy: “Türk dizi ve sinemaları dünyada çok izleniyor”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kırmızı halı geçişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Altın Portakal Sinema Şenliği’nin Türkiye’deki en kıymetli kültür sanat etkinliklerinin içerisinde yer aldığını ve bakanlık olarak şenliği her vakit desteklediklerini söyledi. Sinema konusunda Türkiye’nin dünyada kelam sahibi olduğuna işaret eden Ersoy, “Dizi ve filmlerimi dünyada çok izleniyor ve beğeniliyor. Altın Portakal’ın 59’uncusu çok önemsiyoruz. Her geçen yıl memleketler arası bilinirliliğinin artması bizi sevindiriyor. Bu şenliğin kıymetli bir misyonu daha var. Sanat işçilerinin isimlerinin hatırlanmasına, gelecek kuşaklara aktarılmasında da değerli bir rol oynuyor. Sinema hafızamızı yitirirsek, temel tehlike o vakit başlıyor. Hafızanın her vakit kalıcı olması ve bu isimlerin gelecek jenerasyonlara ve sanatkarlara örnek olması çok çok kıymetli. Başta bu şenlik olmak üzere, sinemayla ilgili her türlü aktivitenin bakanlık olarak ardındayız ve destekliyoruz” diye konuştu.

Başkan Muhittin Böcek: “Daha birçok 59 yıllar diliyorum”

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek de, günün kıymetine dikkat çekerek, “Altın Portakal demek Antalya, Yeşilçam, sinema ve bir taraftan da kortej demek. Bugün kortejimizi tamamladık ve halkımızla sanatkarlarımızı buluşturduk. Artık ise kırmızı halıdayız, az sonra da programımız başlayacak. Daha kaç 59 yıllar diliyorum. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Perihan Savaş: “Antalyalıların bütün sokakları doldurması muhteşemdi”

İlk mükafatını 17 yaşında aldığını belirten usta oyuncu Perihan Savaş, 48 yıl ortadan sonra onur mükafatı almanın kendisi için çok değerli olduğunu söyledi. Klâsik kortejle ilgili fikirlerini belirten Savaş, “Kortej 40 derece sıcaklığa karşın şahaneydi. Antalyalıların bütün sokakları doldurması hakikaten mükemmeldi. Bu bizim şenliğimiz, 59’uncusu yapılıyor ve sinemaya çok büyük katkıları var. Daha fazla büyüyerek devam etmesini diliyorum” sözlerini kullandı.

Nurgül Yeşilçay: “Çok tezli sinemalar var”

Ünlü oyuncu Nurgül Yeşilçay ise, “Antalya halkıyla iç içe, el ele ve omuz omuzaydık. Çok hoş geçti. Bu akşamın da hoş geçeceğini düşünüyorum. Çok savlı sinemalar var. Çok hoş sinemalar izleyeceğimiz için şanslıyız. Yaşasın sinema” tabirlerini kullandı.

Kırmızı halı geçişi sonrası, Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın sunumuyla Antalya Spor Salonu’nda gerçekleşecek açılış galasına geçildi. Perihan Savaş ve Erkan Can’a Onur Ödülleri’nin, Zerrin Tekindor’a Muvaffakiyet Ödülü’nün verileceği merasimde Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın kazanan projeleri de açıklanacak. Şenlikte gösterilecek sinemaların takımları ve heyet üyelerinin de iştirakiyle gerçekleşecek açılış merasiminde Mustafa Sandal da konser verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir