Belçika, enerji şirketlerinden 3,1 milyar euro kriz vergisi toplayacak

Belçika Güç Bakanı Tinne Van der Straeten, toplumsal medya hesabından, güç krizi nedeniyle ülkedeki elektrik üreticileri ve fosil yakıt firmalarından kriz katkısı alınmasına karar verildiğini duyurdu.

Ocak 2022 ile Haziran 2023 periyodundaki 18 ayda elektrik üretim bölümünün fazla karından 2,2 milyar vergi alınacağına işaret eden Van der Straeten, yüksek fiyatların devam etmesi halinde bu uygulamanın 6 ay daha uzatılacağını aktardı.

Van der Straeten, gaz ve petrol şirketlerinden de dayanışma katkısı olarak 900 milyon euro toplanacağına dikkati çekerek, “Enerji şirketlerinden toplam 3,1 milyar euro kriz katkısı alınacak” sözünü kullandı.

“OCAK, ŞUBAT VE MART AYLARI İÇİN TOPLAM 588 EUROLUK EK İNDİRİM”

Kriz katkısı sayesinde hanelere sağlanacak güç fatura yardımının mart ayına kadar uzatıldığını lisana getiren Van der Straeten, böylelikle ülkede gaz ve elektrik faturalarında ocak, şubat ve mart ayları için toplam 588 euroluk ek bir indirim sağlanacağını vurguladı.

Van der Straeten, hükümetin bu kış periyodunda hanelere gaz ve elektik faturaları için toplam 980 euro yardım vereceğine işaret etti.

KDV ORANI YÜZDE 6’YA İNDİ

Enerji faturalarında yapısal ıslahat da yapacaklarına dikkati çeken Van der Straeten, elektrik ve gazdaki KDV oranını kalıcı olarak yüzde 6’ya indirecekleri bilgisini verdi.

YARDIMLAR 3 AY DAHA UZATILDI

Belçika hükümeti, kasım ve aralık aylarında hane başına aylık 135 euro doğal gaz ve 61 euro da elektrik yardımında bulunulmasına karar vermişti. Kelam konusu yardımla hanelere 2 ay için aylık 196 euro güç katkısı verilecekti. Son kararla, bu uygulama 3 ay daha uzatılarak toplam 5 aya çıkarılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir