Bulgaristan, son dönemde artan göç akının önüne geçmek için Türkiye sınırına 350 asker gönderdi

Afganistan’da Taliban’ın ağustos ayında yönetimi ele geçirmesinden sonra Avrupa’ya göç akını yaşanıyor. Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov, bTV kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye sınırından Bulgaristan’a yasa dışı sığınmacı geçişlerini engellemek için sınır polisine destek olmak üzere 350 asker gönderdiklerini açıkladı. Panayotov sınıra 350 asker haricinde 40 parça ekipman da gönderildiğini söyledi.

Bulgaristan, son dönemde artan göç akını nedeniyle Türkiye sınırına 350 asker gönderdiBulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov.

GEÇİŞLER ARTMAYA BAŞLADI

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na göre bu yılın ilk dokuz ayında 6 bin 500’den fazla kişi yasa dışı olarak Türkiye sınırından Bulgaristan’a geçti. Deutsche Welle’in haberine göre, bu rakam 2020 yılındaki geçişlerin tam üç katı.

Bulgaristan, son dönemde artan göç akını nedeniyle Türkiye sınırına 350 asker gönderdi

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN SINIRINDA DİKENLİ TELLER VAR

Bulgaristan, Afganistan ve Orta Doğu’dan gelenlerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçişindeki ana göç yollarından biri ve Avrupa Birliği’nin (AB) sınırı. Türkiye ile arasında 259 kilometrelik bazı noktalarında zarar görmüş olan dikenli telden bir çit var.

Bulgar Parlamentosu ağustos ayında 400 ila 700 askeri, Yunanistan ve Türkiye sınırına çit örmeye yardım etmeleri için göndermişti. Bulgaristan en yoksul AB ülkesi konumunda bulunuyor ve şimdiye kadar yüksek sayıda göçmen kabul etmedi.

Haberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir