CHP ve İYİ Parti’den ortak anayasa değişikliği önergesi

Anayasa Komitesi’nde bugün AKP, MHP, BBP ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un desteğiyle TBMM’ye sunulan ve Anayasa’da değişiklik öngören 3 unsurluk teklifinin hususları görüşülmeye başlandı.

CHP ve İYİ Parti; teklifin birinci unsurunda yer alan “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve” ibareleri, “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” formunda ve “Alınan yahut verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet kelam konusu olduğunda ise devlet; bayanın başını örtmesini engellememek kaidesiyle gerekli önlemleri alır” biçiminde değiştirilmesini istedi.

“KİMSE İNANCINI AÇIKLAMAK YA DA İSPATLAMAK ZORUNDA BIRAKILMAMALIDIR”

Teklifin münasebetinde unsur değişikliğiyle, “inanç hürriyetinin tam ve kamil olarak kapsanmasının amaçlandığı” belirtilerek şöyle denildi:

* “Kişi hak ve hürriyetlerinin ayrılmaz bir modülü olarak inanç hürriyetinin, tüm toplumsal kesitleri ihtiva etmesi hedeflenmektedir. Kimse inancını açıklamak ya da ispatlamak zorunda bırakılmamalıdır. Başörtüsünün dini inanca bağlanması, öteki birisine bunun dinin inanç çerçevesinde olup olmadığı konusunda kıymetlendirme ya da yargılama yapmasına imkan verecektir. Bundan kaçınmak gerekir.

* Bu sebeple, ‘Dini inanç’ ibaresine bağlı kalmaksızın tüm bayanların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğü ve giysi tercihleri Anayasal garanti altına alınmaktadır. Böylelikle bir yandan başörtüsü üzerinden bayanların hiçbir baskı ya da dayatma ile karşılaşmamaları sağlanırken öteki yandan icra edilen kamusal vazifenin gerektirdiği formda giyinme konusundaki tereddütler giderilmektedir. Bu vesile ile toplumda makul hizmetler için öngörülen kıyafetlerle ilgili olarak da başörtüsü tercihi ile ilgili bir engelleme olmaksızın bayanların kamusal misyonlarını ifa etmesi sağlanacaktır.”

“BİZ KENDİ TEKLİFİMİZİ VERECEĞİZ’ DEDİK VE ÜZERİNDE KONUŞTUĞUMUZ TEKLİFİ VERDİK”

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan önerge hakkında şunları söyledi:

* “Cumhuriyet Halk Partisi bu sıkıntıyı ve Anayasa değişikliğine yanaşamaz, yanaşmamalı diye düşünüldü. ‘Bu sıkıntıyı zinhar Cumhuriyet Halk Partisi’nin dışında tutmalıyız.’ Bu türlü bir fikir, beklenti, istek var. Bunu söylerken de bir münasebet uyduruldu: ‘Anayasa’ya koyalım ki yarın bir gün öbür bir iktidar gelirse o değiştirmesin.’ Aslında bu Anayasa’da var.

* Uygulamadan kaynaklanan nedenlerden ötürü Anayasa Mahkemesi yanlış kararlar vermiştir, siyaset bunu kendi anlayışına nazaran yorumlamıştır. Bunlar uygulamadan kaynaklı sorunlar. Basın özgürlüğü konusunu nasıl yanlış uyguluyorlarsa, fikir özgürlüğü problemi nasıl yanlış uygulanıyorsa, kılık kıyafet hakkı da hâkim siyaset kültürünün yanlış uygulamasıyla geçmiş periyotta bu türlü yapılmış. Bugün bu türlü bir sıkıntı yok, bugün Anayasa buna pürüz değil.

* Tekrar de bu telaş giderilecekse biz dedik ki, ‘evet, o vakit bu bahiste gerçek manada teminat sağlayacak noktada biz GÜZEL Parti’yle Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendi değişiklik teklifimizi verir, Anayasa seviyesinde çözülmesi istek ediliyorsa bu garantiyi de bu rahatsızlığı hissedenler garanti altında olsunlar diye, yoksa bunu siyaseten istismar etmek isteyenlerle bizim bir sıkıntımız, onlarla vakit kaybedecek halimiz yok. O istismar niyetinin yeniden de sıkıntıyı çözmemek üzere kurgulandığını biliyoruz lakin vatandaşlarımız için bu problem Anayasa’da yazılacaksa evet biz kendi teklifimizi vereceğiz’ dedik ve üzerinde konuştuğumuz teklifi verdik.”

“BAŞÖRTÜ PROBLEMİNİ BİR İSTİSMAR ALANI OLARAK GÖRÜLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta ise önerge hakkında şunları kaydetti:

* “Başörtü problemini bir istismar alanı olarak görülmesini istemiyoruz. Geniş bir mutabakatla geçmesini son derece istek ediyoruz. Başörtüsü problemi aslında kapanmış bir yaradır. Bu türlü bir mevzuya sırtımızı dönme imkânımız yok. AKP mevzuyu bir Anayasa çerçevesinde ele alıyor. İktidar 20 yıldır yönetiyor. Öncesinde değişiklik yapmayıp sıkıntının Anayasa değişikliğine getirilmesi cumhurbaşkanını tabiriyle gollük pas olarak görülüyor. Küçük bir değişiklikle dayanak vermek istiyoruz. Bu sorunun artık Türkiye’nin gündeminden sonsuza dek çıkmasını istek ediyoruz. Bu sorunun artık siyasetin gündeminden de çıksın siyasetçilerde artık bu ayıpla toplumun karşısına çıkmasın. ‘Dini inançları gereği başını örten’ sözü kullanması durumunda birilerine kıymetlendirme hakkı tanınacak. Şu nedenle yahut bu nedenle başını örtmesi yahut örtmemesi değil mi bizim hedefimiz?” ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir