Dünya nefesini tuttu, Erdoğan-Putin görüşmesini bekliyor

Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) teşebbüsleri ile Ukrayna savaşının taraflarını bir masada toplayan ve dünyadaki besin krizinin önüne geçen Karadeniz Tahıl teşebbüsü Rusya’nın çekilmesi ile Temmuz ayında askıya alındı.

TARAFLARDAN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Rusya muahededen çekilmesinin nedeninin kendi besin eserlerinin satışı önündeki mahzurların kalkmaması olduğunu belirtiyor ve Ukrayna’yı tahıl koridorunu ‘bir savaş aracı’ olarak kullanmakla suçluyor. Ukrayna ve Batılı ülkeler ise tıpkı biçimde Moskova’yı ‘gıdayı savaş silahı’ olarak kullanmakla suçluyor.

Rusya son bir ayda tekraren defa Ukrayna’nın limanlarına ve tahıl depolarını gaye alırken dünya umudunu bir defa daha Türkiye’ye bağladı.

DÜNYA ERDOĞAN-PUTİN TEPESİNE KİLİTLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4 Eylül’de Soçi’de bir ortaya gelecek. Kritik tepenin en kıymetli gündem unsurunun ‘Karadeniz Tahıl Girişimi’ olması bekleniyor.

Uluslararası basın da daha evvel tahıl teşebbüsüne aracılık yapan Türkiye’nin muahedeyi tekrar canlandırmasını umut ediyor.

Ukrayna ve Rusya’nın gelişmekte olan ülkelerin bel bağladığı buğday, arpa, ayçiçek yağı üzere tarım eserlerinin esas global tedarikçileri olduğuna dikkat çeken Aljazeera, Türkiye’nin açlığın giderek arttığı Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın kimi bölgelerine tahıl sevk eden Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü canlandırmak için büyük bir uğraş sarf ettiğini yazdı.

“TÜRKİYE’NİN BASKI YAPMASI BEKLENİYOR”

İngiliz Express gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelam konusu görüşmede Tahıl teşebbüsü için bir muahedeye varmak istediğini yazarken, Politiko “Türkiye’nin, Moskova’nın Temmuz ayında tek taraflı olarak askıya aldığı Karadeniz tahıl mutabakatının tekrar yürürlüğe konması için baskı yapması bekleniyor.” sözlerini kullandı.

BÜYÜK BULUŞMA, YENİ BİR FIRSAT MI?

Alman basını Erdoğan-Putin görüşmesini ‘büyük buluşma‘ olarak nitelendirdi.

ZDF kanalı Erdoğan Putin görüşmesini ‘Tahıl muahedesi için yeni bir fırsat mı?’ başlığı ile okuyucularına sundu.

Haftalardır Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesine resmi olarak müsaade verilmediğini lakin bunun yakın vakitte değişebileceğini belirten ZDF, “PUTİN ile ERDOĞAN ortasında planlanan görüşme bu amaca ulaşılmasına yardımcı olabilir.” tabirini kullandı.

YENİ TEKLİFLER MASADA

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden inançlı bir formda ihraç edilmesini sağlayan muahedeyi yine canlandırmayı amaçlayan bir dizi somut teklifi gönderdiğini hatırlatan Yunan Kathimerini gazetesi ise iki önderin görüşmede öncelikle ‘Tahıl anlaşmasını’ masaya yatıracaklarını yazdı. 

BAKAN FİDAN DUYURMUŞTU:DAHA KALICI BİR TAHIL ANLAŞMASI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’da Rus mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında “Ülkemizin ağır efor ve katkılarıyla BM yeni bir teklif paketi hazırladı. Bunun teşebbüsü canlandırması için uygun bir taban teşkil ettiğini düşünmekteyiz. Bilhassa Rusya’nın konumunu ve taleplerini daha yeterli anlamaya çalışan ve karşılamaya çalışan bir süreç var. Daha evvelki süreçte birinci uygulama periyodunda ortaya çıkan aksaklıkların ve alınan derslerin bu periyotta tekrar etmemesi için neler yapabiliriz, daha kalıcı bir tahıl muahedesi nasıl devreye girebilir, bununla ilgili yürütülen çalışmalar var.” sözlerini kullanmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir