En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Asgari fiyatın açıklanmasıyla birlikte gözler memur ve emekli maaşına çevrildi. Cumhurbaşkanı ve AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak taban fiyatın net 8 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Erdoğan, “Asgari fiyatı açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu biçimde tespit edilecek” dedi. Verilen fiyatta personel başına 250 liralık devlet dayanağı olacak. Vatandaşlar, asgarii fiyat açıklamasının akabinde emekli maaşı hakkındaki ayrıntıları da araştırmaya başladı. En düşük emekli maaşı gündem konusu oldu. Pekala, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Milliyet Muharriri Cem Kılıç açıklamasında şu tabirleri kullandı:

”Benim rakamım 8 bin 500 liraydı, beklediğim oran çıktı. TÜRK İŞ tarafı muahedeye varmadı. Ancak bu yıla ilişkin bir olay değil, son 22 yıl içerisinde 15 defa tarafların anlaşamadığı durum ortaya çıktı. Aslında burada bilhassa TÜRK İŞ’in yanlış anlaşılmasından kaynaklı meseleler var. TÜRK İŞ her ay açlık araştırmaları yapar bu ayındaki 7 bin 785 lira olarak belirlenmişti. Bu TÜRK İŞ’in teklifiymiş üzere algılandı. Lakin aslında TÜRK İŞ başından itibaren bu sayıyla yola çıkmadı. TÜRK İŞ’in sayısı 9 bin liraydı. Patron tarafı da geçtiğimiz yıllarda verilen minimum fiyat takviyesinin bu yıl da devam ettirilmesi konusunda kelam sahibiydi. Önümüzdeki günlerde netleşeceğini ümit ediyorum. Artık 8 bin 506 lira olarak hesap edince bunun brütü, benim yaptığım kaba hesapla 10 bin 8 lira olur.

5-6 yıldır minimum fiyat artışı öteki fiyatlarda baz alınıyor. Taban fiyat ile üzerindeki fiyatlar ortasında bir yakınlaşma, fiyatların yapışkanlığı dediğimiz bir ortaya gelme durumu kelam konusu oluyor. Sayın Bakan Bilgin, sigortalıların yüzde 37’si taban fiyatlı dedi. Bu sayı yüzde 70’ler civarına çıkacaktır. Başka fiyat skalalarında bu kadar artış olmasa bile buna temel alınarak fiyat düzenlemesi yapılacak.

3500 lira emekli maaşında taban aylık. Ben taban aylığının artırılacağını düşünüyorum. Memur ve memur emeklileri açısından toplu mukavele kuralları geçerli, emekçi ve Bağ-kur emeklileri açısından 6 aylık TÜFE dikkate alınıyor. Enflasyonun bu sayıların altında çıkacağı gerçek.

Yüzde 54.66’lık artışın emekli aylıklarına da tesiri olacak. TÜFE’nin üzerinde bir emekli aylığı artış oranını yaşayabiliriz. Ben emekli aylıklarının da çabucak hemen bu sayıya yakın düzeyde belirleneceği kanaatindeyim. En düşük emekli maaşı 3500 lira. Taban fiyat artışıyla birlikte benim varsayımım en düşük emekli maaşı 4500 liraya çıkmış olur. Genel olarak memur ve emekli maaşı artırımında da yüzde 40 ile 50 oranında artış bekliyorum.”

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir