Eski ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan flaş sözler: 2019’da nükleer savaşın eşiğinden dönüldü

Dünyanın gözü kulağı 11 aydır Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Ancak Ukrayna’dan binlerce kilometre ötede yaşananlar eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamaları ile ortaya çıktı.

Pompeo dünyanın nasıl bir nükleer savaşın eşiğinden döndüğünü yıllar sonra açıkladı.

Anılarını yayımlayan Pompeo, Keşmir’deki Hint birliklerine karşı düzenlenen bir atağın akabinde Hindistan’ın Pakistan topraklarındaki militanlara karşı misilleme yapmasının akabinde bu duruma gelindiğini yazdı.

Pakistan o devir iki Hint jetinin düşürülüp, bir Hint pilotun ele geçirildiğini açıklamıştı.

Hindistan ve Pakistan Keşmir’in tümünde hak argüman etse de her iki ülke de bölgenin bir kısmını denetim ediyor.

Hindistan uzun müddettir Pakistan’ı Keşmir Vadisi’ndeki ayrılıkçıları desteklemekle suçluyor, fakat İslamabad idaresi bu iddiayı reddediyor.

Nükleer güce sahip komşu ülkeler, İngiltere’den bağımsızlıklarını kazanıp, ayrıldıkları 1947’den bu yana üç sefer savaştı ve bu savaşların ikisi Keşmir nedeniyle çıktı.

Pompeo kitabında “dünyanın Hindistan-Pakistan rekabetinde Şubat 2019’da bir nükleer savaşa ne kadar yaklaşıldığını bilmediğini düşündüğünü” yazdı.

Pompeo “Gerçek şu ki tam olarak ben de cevabını bilmiyorum, yalnızca çok yakın olduğunu biliyorum” dedi.

Mike Pompeo “Hanoi’deki dorukta Kuzey Korelilerle nükleer silah müzakereleri yaparken, Hindistan ve Pakistan’ın Keşmir’de onyıllardır devam eden sorun yüzünden birbirlerini tehdit etmeye başladıkları geceyi asla unutmayacağım” diyor.

40’tan fazla Hint askerinin vefatıyla sonuçlanan hücumdan sonra Hindistan’ın Pakistan topraklarına hava taarruzlarıyla karşılık verdiğini anlatan Pompeo, “Daha sonraki it dalaşında Pakistanlılar bir uçak düşürdü ve Hint pilotu rehin aldılar” diyor.

Pompeo daha sonra Hintli mevkidaşıyla görüştüğünü anlatıyor ve “Pakistanlıların hücum için nükleer silahlarını hazırladığına inanıyor ve onların da kendi hazırlıklarını yaptıklarını söylüyordu. Ona bir şey yapmamasını ve işleri düzeltmek için bana bir dakika vermesini söyledim” sözlerini kullanıyor.

Eski ABD’li Bakan, daha sonra Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile birlikte çalışmaya başladıklarını, periyodun Pakistan Genelkurmay Lideri General Qamar Javed Bajwa’ya ulaşıp, Hint tarafının söylediklerini aktardıklarını belirtiyor.

Pompeo şöyle devam ediyor:

“Bunun hakikat olmadığını söyledi. Beklendiği üzere o da Hindistan’ın nükleer silahlarını hazırladığını söyledi. İki tarafı da, başkasının bir nükleer çatışmaya hazırlanmadığına ikna etmek birkaç saat sürdü ve Yeni Delhi ile İslamabad’daki gruplarımız sıkı çalıştı. Öbür hiçbir ülke bu dehşeti önlemek için bizim yaptıklarımızı yapamazdı.”

Hindistan da Pakistan da Pompeo’nun argümanları hakkında şimdi bir açıklama yapmadı.

Hint askerlerine 2019’da düzenlenen saldırıyı Ceyşi Muhammed (JeM) isimli örgüt üstlenmişti. Hindistan’da daha sonra 1971’den bu yana birinci defa iki ülke hududunu ayıran Denetim Çizgisini geçip, hava saldırısı düzenlemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir