Geminbeli Tüneli ne zaman bitecek? TBMM’ye taşındı

ANKARA (İGFA) – CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, Sivas’ta imali bir türlü tamamlanamayan Geminbeli Tüneli’nin akıbetini TBMM gündemine taşıdı.

Aynı vakitte TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nun CHP’li Üyesi olan Sivas Milletvekili Karasu, “Bakanlar gitti, yıllar bitti lakin Geminbeli Tüneli bitmedi” diyerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nunyanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Geminbeli Tüneli’nin üretimine 2013’te başlandığı hatırlatan Milletvekili Karasu, Karadeniz Bölgesi’ni Sivas üzerinden Akdeniz’e bağlayacak tüneldeki çalışmaların üzerinden geçen yıllara karşın bitirilemediğini belirterek, “Toplam 8 bin 600 metrelik çift tüpten oluşan tünel ile ilgili olarak 27’nci Yasama Dönemi’nde yeniden parlamentoda soru önergesi verdiğini belirtti. Daha öncesinde de 9 Nisan 2016 tarihinde Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak Sivas’ı ziyaretinde yaptığı açıklamaları hatırlatan Karasu,“Yıldırım o tarihte de tünelin 2018 yılı içerisinde tamamlanacağını beyan etmişti. Benim 6 Ağustos 2019 tarihinde vermiş olduğum soru önergeme, o periyodun bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından verilen karşılıkta da işin resmi bitim tarihi olarak 2021 yılı sonu gösterildi. Bu tarihlerin üzerinden yıllar geçti, bakanlar gitti, yıllar bitti fakat Geminbeli Tüneli bitmedi. Verilen kelamlar yerine getirilemedi” diye konuştu.

SİVAS’A VERİLEN KELAMLARI TUTUN

Ödenek yetersizliği gerekçesiyle, tünelin bitirilmesi için artık de 2024 yılının işaret edildiğini belirten Milletvekil Karasu, üzerinden yıllar geçmesine karşın hala tünelin tamamlanamamış olmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Özellikle kış aylarında şoförlerin bu bölgede büyük zorluklar yaşadığını hatırlatan Karasu, “Bu tünel bitince hem vakit olarak ulaşımı kısaltacak hem de bilhassa kış devrinde şoförlerin can ve mal güvenliği açısından kıymetli bir sorunu gidermiş olacak” dedi.

Karasu, Sivas ve ilçelerinin kamu yatırımlarının bitirilmesini dört gözle beklediğini, gecikmeye artık tahammüllerinin olmadığını söyledi ve Bakan Uraloğlu’ndan şu sorulara cevap vermesini talep etti:

Bu ortada Milletvekili Karasu, önergesinde Sivas’ın en değerli kavşak noktalarından biri olan Numune Hastanesi kavşağını da gündeme getirdi.

Karasu, Bakan’a “Numune Hastanesi Farklı Düzeyli Kavşak çalışmasında önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle gelinen kademe nedir? Kavşak ne vakit hizmete alınacaktır?” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir