İsrail’de aşırı sağcı siyasetçi Ben-Gvir’in eşinin belindeki silah tartışmaya neden oldu

Sara Netanyahu, İsrail’de 1 Kasım’daki erken genel seçimlerden zaferle ayrılan eşi Binyamin Netanyahu’nun seçime ittifakla girdiği dini ve çok sağcı parti önderlerinin eşleriyle Batı Kudüs’teki bir otelde bir ortaya geldi.

Siyasi başkanların eşlerinin birlikte ayakta verdiği bir fotoğrafta, Sara Netanyahu’nun yanında duran Itamar Ben-Gvir’in eşi Ayala Ben-Gvir’in belinde açık halde asılı duran silahı dikkati çekti.

“Benim silahım var. Nasıl işinize gelirse”

Fotoğrafın ülkede tartışma yaratması üzerine Ayala Ben-Gvir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Benim silahım var. Nasıl işinize gelirse.” sözlerini kullandı.

İsrail’de toplumsal medya kullanıcıları da olaya ağır ilgi gösterirken, Ben-Gvir çiftini eleştiren ve alaya alan çok sayıda içerik ve karikatür paylaşıldı.

İsrail seçimlerinde “aşırıcı-ırkçı” partiler zafer kazandı

İsrail’de 1 Kasım’da gerçekleştirilen erken genel seçimlerde, eski Başbakan ve muhalefet önderi Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli İsrail Meclisine 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazandı.

Netanyahu’nun kuracağı koalisyon hükümetinde “aşırıcı-ırkçı” siyasetleriyle tanınan Yahudi Gücü önderi Itamar Ben-Gvir’in yer alma ihtimali ise yeni hükümetin Filistin siyaseti açısından kaygıya neden oluyor.

Mescid-i Aksa baskınları üzere provokatif aksiyonları ile tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet aksiyonlarını teşvik etmesiyle biliniyor.

Sürekli yanında taşıdığı tabancasıyla Filistinlileri tehdit etmesiyle tekraren gündeme gelen Itamar Ben-Gvir, geçen yıl Tel Aviv’de bir otoparkta, aracını park etmesi yasak olan bir yere bırakması nedeniyle uyaran Filistinli çalışanları silahını çekerek tehdit etmişti.

Ben-Gvir, 14 Ekim’de de işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Pir Cerrah Mahallesi’ne akşam saatlerinde birtakım yerleşimcilerle baskın düzenlemişti. Toplumsal medyaya yansıyan ve reaksiyon çeken manzaralarda, mahalle sakinlerinin baskına reaksiyon göstermesi üzerine Ben-Gvir’in silahını çekerek tehditler savurduğu görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir