Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in halka sesleniş konuşmasını Rusça yapması ve Putin’e teşekkürü gündem oldu

Kazakistan‘da 2 Ocak itibarıyla başlayan akaryakıt zammı protestoları ülkeyi adeta yangın yerine çevirdi. Hükümetin istifası ve ülke genelindeki OHAL kararına rağmen düşmeyen tansiyon, protestoların çatışmalara dönüşmesiyle 26 protestocunun ve 18 polisin hayatını kaybetmesine neden olurken, yetkililer bu sayının artmasından endişe ediyor.

HALKA SESLENİŞ KONUŞMASI GÜNDEM OLDU

Günlerdir devam eden eylemlerin ardından bu sabah anayasal düzenin büyük ölçüde tesis edildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, halka sesleniş konuşmasında kullandığı ifadelerle de dünya gündemine bomba gibi düştü.

“VERDİĞİ VUR EMRİ ÜLKEDEKİ GERİLİMİ DAHA DA ARTIRABİLİR”

Yaptığı halka sesleniş konuşmasında kolluk kuvvetlerine ve orduya teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdiğini duyuran Cumhurbaşkanı Tokayev’in bu mesajı ülkedeki gerilimin daha da artacağı yorumlarına neden olurken, 10 dakikalık konuşmasını Rusça yapması ise ayrı bir tartışma konusu oldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in halka sesleniş konuşmasını Rusça yapması ve Putin'e teşekkürü gündem oldu

DESTEĞİNDEN DOLAYI PUTİN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Kazakistan‘da gerilimin tırmanmaya başladığı süreçte Rusya‘dan yardım talep etmesiyle bir kesimin büyük tepkisini çeken Tokayev’in bugün yaptığı konuşmada hızlı eylemi ve barış gücü askerleriyle ilgili çağrısına verdiği destek için Rusya lideri Vladimir Putin’e teşekkür etmesi de büyük tartışma yarattı.

KAZAKİSTAN’DA NELER YAŞANIYOR?

Kazakistan‘ın batısında LPG’ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle 2 Ocak’ta başlayan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis araçları ile askeri araçları ateşe veren, devlet binalarına giren protestoculara güvenlik güçleri müdahale etti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti. Protestoların yayılması sonucu olağanüstü hal ilan edildi.

Kazakistan'da eylemciler ne istiyor? İşte protestolara son vermek için öne sürdükleri 4 talepKazakistan’da eylemciler ne istiyor? İşte protestolara son vermek için öne sürdükleri 4 talep Son Dakika: Kazakistan'da ortalık iyice karışacak! Cumhurbaşkanı, eylemciler için orduya ''vur'' emri verdiSon Dakika: Kazakistan’da ortalık iyice karışacak! Cumhurbaşkanı, eylemciler için orduya ”vur” emri verdi Protestoların çatışmalara dönüştüğü Kazakistan'la ilgili bomba iddia: Nursultan Nazarbayev öldü, ailesi Londra'ya kaçtıProtestoların çatışmalara dönüştüğü Kazakistan’la ilgili bomba iddia: Nursultan Nazarbayev öldü, ailesi Londra’ya kaçtı Son Dakika! Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Ülkede anayasal düzen büyük ölçüde yeniden tesis edildiSon Dakika! Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Ülkede anayasal düzen büyük ölçüde yeniden tesis edildi Rusya öncülüğündeki birlikler kaosa sürüklenen Kazakistan'a ulaştı! ABD'den 'Yakından izliyoruz' açıklaması geldiRusya öncülüğündeki birlikler kaosa sürüklenen Kazakistan’a ulaştı! ABD’den “Yakından izliyoruz” açıklaması geldi Kazakistan'ın Türkiye büyükelçisinden bomba iddia: Ülkeyi karıştırmak için özel ekipler devreye sokulduKazakistan’ın Türkiye büyükelçisinden bomba iddia: Ülkeyi karıştırmak için özel ekipler devreye sokuldu Kazakistan'daki protestolarda 3 polis memurunun kafaları kesilerek infaz edildiği ortaya çıktıKazakistan’daki protestolarda 3 polis memurunun kafaları kesilerek infaz edildiği ortaya çıktı Kazakistan'daki protestolarda bilanço ağırlaşıyor! Ölü sayısı arttı, güvenlik güçlerinin kafaları kesildiKazakistan’daki protestolarda bilanço ağırlaşıyor! Ölü sayısı arttı, güvenlik güçlerinin kafaları kesildi

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Haberi KaydetBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir