KOBİS hırsızların hedefi oldu!

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Bisiklet sistemi KOBİS’e dadanan bireyler, istasyonları gözleyip, kimsenin olmadığı saatlerde bisikletleri çalıyor.

Her gün binlerce insanın ulaşım talebine cüzi ölçü karşılığında yanıt veren KOBİS, son vakitlerde kamu malına ziyan veren hırsızların maksadı olurken, şahısların verdiği ziyan yanlarına kalmıyor. 5 saniyede kilitleri kırıp istasyondan bisikleti çalan şahısların verdiği ziyan; güvenlik kameralarından tespit edilrerek, haklarında kamu davası açılıyor.

TAMİRATI GÜNLER SÜRÜYOR

KOBİS istasyonlarını gözleyen şahıslar kimsenin olmadığı saatlerde bisikletleri kaba güç kilit aksamını kırarak çalıp olay yerinden ayrılıyor. Şahıslar saniyeler içerisinde KOBİS’in bisiklet park ünitelerine, bisiklet üzerindeki kilitleme aparatına ve bisiklete ziyan veriyor. Çalınan bisikletler daha sonra kırılmış ve ağır hasarlı biçimde bulunuyor. Hırsızların saniyeler içerisinde ziyan verdiği bisikletlerin tamiratı için Bisiklet ve İstasyon Bakım Tamirat Atölyesinde saatler, hatta günler süren tamirat gerektiriyor.

Vatandaşların her gün kullandığı KOBİS’e ziyan veren şahıslar hakkında yasal süreç başlatılıyor. 24 saat güvenlik kameralarıyla takip edilen KOBİS’e bu şahısların verdiği ziyanların yer aldığı imajlar pes dedirtti. Şahısların manzaralardan kimlik teşhisi yapılarak haklarında Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği tarafından yasal süreç başlatılıyor.

YANLARINA KALMIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nca kurulan Bisiklet ve İstasyon Bakım Tamirat Atölyesinde, güvenlik kameralarıyla müşahede altında tutulan istasyonlardaki her olay an be an kaydediliyor. Bu kapsamda bisiklete ve istasyonlara ziyan veren bireyler tespit edilip hakkında yasal süreç başlatılıyor. Bisikletlerin kamu malı olduğunu hatırlatan yetkililer, bisiklet kullanırken vatandaşların dikkatli olmasını ve bisikletlerin kendi malları üzere kullanılıp ziyan verilmemesini istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir