Rusya: Dini görüşlere saygı gösterilmesi bir seçenek değil zorunluluk

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, sosyal medyada yaptığı açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve protestolarla ilgili açıklamasına reaksiyon verdi.

Uluslararası toplumun, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı koymakla yükümlü olduğunu belirten Zaharova, şunları kaydetti:

“Uluslararası evraklarda söz özgürlüğü hakkı, rastgele bir din yahut dini uygulama hakkında eleştirel ve aşağılayıcı tabirlerin kullanılmasını, hele Müslümanlar için kutsal olan Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını içermez. Dini görüşlere hürmet gösterilmesi, bir seçenek değil zorunluluktur. Stoltenberg bunu neden bilmiyor? Zira Batı, Avrupa’da kilit yerlere eğitimsiz insanları atıyor. Bunları yönetmek kolay. Böylelikle Avrupalıların birçoğu manipüle ediliyor. Şayet Anglosaksonların denetimindeki ülkeler, herkesi var olmayan cinsiyetleri tanımaya zorluyorsa, onların milyonlarca kişinin kutsal gördüğü şeylere hürmet göstermesi gerekiyor.”

STOLTENBERG’İN AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bugün yaptığı açıklamada, “İsveç’in başşehrinde Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve öbür olaylara İsveç hükümeti çabucak sert reaksiyon göstererek, bunları kınadı. Lakin söz özgürlüğü, İsveç ve öteki tüm NATO üyesi ülkelerde değerli bir bedel. Bu yüzden bu çeşit uygunsuz hareketler otomatik olarak yasa dışı değil.” tabirlerini kullanmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir