Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı ‘harekat’ açıklamaları

Rusya, Donetsk bölgesinin beş noktasında Ukrayna güçlerinin harekatını engellediklerini, yüzlerce Ukrayna askerini öldürdüklerini argüman etti. Ukrayna ise Rusya’yı ‘yalanlar yaymak’ ile suçladı.

Reuters’ın aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun 4 Haziran Pazar sabahı altı mekanize ve iki tank taburunun Donetsk’in güneyinde hücum düzenlediğini ileri sürdü. Bakanlığın Telegram kanalında yayınlanan açıklamada, “Düşman, 4 Haziran sabahı Güney Donetsk tarafındaki cephenin beş noktasında geniş çaplı bir harekat başlattı. Düşmanın gayesi cephenin en savunmasız olduğumuzu düşündükleri bölgesindeki savunmamızı aşmaktı” tabirlerini kullandı. Açıklamayla birlikte bir görüntü da paylaşan Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin 250 Ukrayna askerini öldürdüğünü, 16 tankı, üç piyade savaş aracını ve 21 zırhlı savaş aracını imha ettiğini argüman etti.

UKRAYNA: RUSYA YANLIŞ BİLGİ YAYIYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, “Düşman, görevinde başarılı olamadı” açıklamasında bulunurken, Reuters bakanlığın paylaştığı bilgiyi teyit edemediklerini bildirdi. Ukrayna Kara Kuvvetleri Kumandanı Oleksandr Syrskyi ise bugün bir açıklama yaparak Ukrayna güçlerinin Donetsk’in kuzeyindeki Bahmut’ta ‘ilerlemeye’ devam ettiğini ileri sürdü.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan paylaşılan günlük raporda, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yalnızca 29 çatışma yaşandığı bilgisi paylaşılırken, Ukrayna Stratejik İrtibat Merkezi, Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına atıfta bulunmadan yaptığı açıklamada, ‘Rusya’nın ispat sunmadan palavralar yaymaya çalıştığını’ tez etti. Merkez, “Rus propagandacılar, Ukraynalıların moralini bozmak ve (kendi halkları da dahil) halkı yanlış yönlendirmek için karşı atak, akının istikameti ve Ukrayna ordusunun kayıpları hakkında yanlış bilgi yayacaktır” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’nın ‘geniş çaplı harekat başlattığına’ ait açıklaması, Ukrayna’nın 2023 ilkbahar-yaz aylarında karşı akın başlatmasının beklendiği günlerde geldi.

DESTEKÇİLERİ NAVALNİ’NİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI: 109 GÖZALTI

Öte yandan, Rusya polisi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navani’nin 47’nci doğum gününü kutlamak üzere 4 Haziran Pazar günü sokağa çıkan 109 göstericiyi gözaltına aldı. OVD-Info isimli küme, dün mahallî saatle 23 kentte 109 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu.

Başkent Moskova ve St. Petersburg’dan basına yansıyan imajlarda de polisin göstericileri gözaltına aldığı görülüyordu. Moskova’da “Navalni’ye özgürlük” yazılı bir döviz taşıyan bir gösterici de gözaltına alnırken, St. Petersburg’da basına konuşan bir kişi, “Ben savaşa karşıyım, beni bu yüzden yanımdaki küçük bir çocukla birlikte gözaltına aldılar” dedi.

Ağustos 2020’de zehirlenip Almanya’da tedavi olup vefattan dönen Navalni, ülkesine döner dönmez gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Navalni, askeri teçhizat sınıfındaki hudut gazı Noviçok ile zehirlenmiş ve 5 ay boyunca Almanya’da tedavi görmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir