Sami Uğurlu’dan Beşiktaş’a Muleka tavsiyesi

Sadece bir gol atıp geldiği Kasımpaşa’da adeta skor makinesine dönüşen, performansıyla devleri peşine takıp Beşiktaş’a transfer olan Jackson Muleka’yı parlatan Kasımpaşa’nın eski hocası Sami Uğurlu, Fanatik’e değerlendirmeler yaptı.

Kasımpaşa’yı geçen dönem kendi çalıştığı periyotta ligin en fazla gol atan, en çok puan toplayan gruplarından biri haline getiren Uğurlu, “Bunda elbette ferdî performanslar kıymetliydi. Fakat oynadığımız oyun ve taktiksel anlayış oyuncularımızdan azamî randıman almamızı sağlamıştı. Muleka da geldikten sonra oynamak istediğimiz oyuna uygun bir profile sahip olduğu için bize çok katkı verdi. 12 gol atması mutlaka sürpriz değildi. Zira yaptığımız tespitlerde onun kaleye mümkün olduğunca yakın olması halinde skor bahtının yüksek olduğunu gözlemledik” sözlerini kullandı.

‘SÜRATİ VE KOŞULARI’

Uğurlu, “Elimizde formda bir Umut Bozok olmasına rağmen en önde ondan faydalandık. Ceza alanı içerisinde daima arayışta olan, özgürlük isteyen bir oyuncu karakterine sahip .Bunu da sonuçlandırma maharetiyle çok yeterli kullanıyor. Ayrıyeten hamle geçişlerinde de çok tesirli bir silah. Hızı ve koşuları onu farklı kılıyor. Valerien Ismael’in oynatmaya çalıştığı tempolu oyunda onun üzere tehditkâr oyuncuların kaleye daha yakın olması kaide. Elbette elde Weghorst varken bunu yapabilmek kolay değil. Lakin Muleka ne kadar kale etrafına yakın kalırsa o kadar bir arada oynadığı oyuncunun da atılım gücünü ve tabela bahtını artırır” diye konuştu.

‘DAHA FAZLA KATKI VEREBİLİRDİ’

Geçen dönem Kasımpaşa’da oynattığı futbolla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Uğurlu,”Doğucan Haspolat, 3 dönemdir Kasımpaşa’daydı. Lakin Trabzon’a transfer olmasını sağlayan performansı bizim sistemimiz içinde gösterdi. Eren Elmalı, Ulusal Ekip düzeyine yeniden bu oyunla çıktı. Umut Bozok’un gol krallığı yaşaması, sol bek Ben Ouanes’ten sağ kenar oynatıp 13 gole katkı almamız kıymetliydi. Yani oynadığımız oyun içerisinde Muleka’yı da gerçek kıymetlendirerek verimli halde kullanmaya çalıştık. Oyuncuda bu oyundan keyif alıyordu ve kaleye yakın olduğunda kendisini daha memnun hissettiğini söylüyordu. Şu ana kadar çok daha fazla katkı verebilirdi” kelamlarını sarf etti.

‘ACELEM YOK ANCAK…’

Son olarak kendisi hakkındaki soruları da yanıtlayan Uğurlu, Harika Lig’de teklifler aldığını belirtip, “Herhangi bir acelem yok. Kasımpaşa’dan kendi isteğimle ayrıldım. Saha içerisine odaklanabileceğim, kendi oyun anlayışım ve vizyonumla bir arada çalışacağım kulübün tertibine katkı sağlayabileceğim bir proje olursa elbette değerlendireceğim. Bu süreçte teklifler aldım. Lakin en yanlışsız adımı atmak istiyorum. Bu fırsatı bulduğumda yine Üstün Lig’de çok başarılı işler yapabileceğimi biliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir