SGK deprem bölgesindeki hacizleri kaldırdı

SGK, sarsıntılardan etkilenen vilayetlerde patron ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz süreçlerini kaldırma kararı aldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, sarsıntının akabinde afet bölgeleri için yapılan çalışmalar kapsamında birçok önlemi uygulamaya devam ediyor. SGK, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vilayetlerdeki hak ve alacak hacizlerinin kaldırılması istikametinde karar verdi.

Bu kapsamda bölgedeki toplam 251 bin 830 e-mevduat haczi sistemden kaldırıldı. Bununla birlikte, emekli maaş hacizlerinin de 31 Ağustos 2023’e kadar ertelenmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, erteleme kapsamındaki borçlar nedeniyle 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Yordamı Hakkında Kanun kararlarına nazaran yapılan icra takipleri durdurulacak, erteleme mühletince yeni icra takip evrakları açılmayacak.

Erteleme kapsamındaki borçlar için daha evvel haczedilmiş olan menkul ya da gayrimenkul mallar üzerindeki hacizlerin baki kalması kaydıyla hacizli malların satış süreçleri erteleme müddetince yapılmayacak, hacizli araçların yakalamaları kaldırılacak.

Erteleme kapsamındaki borçlara 6183 sayılı kanunun 48’inci hususunun altıncı fıkrası kapsamında azami 24 ay müddet ile tecil faizi alınmaksızın ve ilgili mevzuat kapsamında belirtilen başka koşulların sağlanması kaidesiyle tecil ve taksitlendirme yapılacak.

Şartları karşılayanlar teşviklerden yararlanacaklar

Kurum, sarsıntıdan etkilenen vilayetlerdeki patronların bu vilayetlerdeki iş yerlerinde bu yılın ocak, şubat ve mart aylarına ait muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini 26 Mayıs 2023’e kadar vermeleri, 6 Şubat öncesi yasal ödeme mühleti geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023’e kadar ödemeleri kaydıyla teşviklerden yararlanacaklarını da duyurdu.

Bölgedeki 4/b’li (BAĞ-KUR) sigortalılar da 6 Şubat’tan öncesi yasal ödeme mühleti geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023’e kadar ödemeleri halinde teşviklerden faydalanmaya devam edecek.

GSS prim borçları 31 Ağustos’a ertelendi

Primleri kendilerince ödenen 1 milyon 786 bin 658 Genel Sıhhat Sigortalısının (GSS) ödenmemiş prim borçları ile Temmuz 2023’e kadar oluşacak prim borçlarının son ödeme tarihi 31 Ağustos 2023 olarak güncellendi. 6 Şubat öncesi vadesi geçmiş GSS prim borçlarına 31 Ağustos’a kadar gecikme cezası ve gecikme artırımı uygulanmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir