Türkiye milyar dolarlık işler alıyor

Dünyanın önde gelen şekerleme fuarlarından ‘YUMMEX ME’ bu sene ‘ISM ME 2022’ ismiyle Dubai’de düzenlendi. Fuar, yükselen Türk besin bölümünün gövde gösterisine sahne oldu. Fuara toplamda 6.000’den fazla firma katılırken, Türkiye’den 200 firma iştirak gösterdi.

Gıdada en büyük pazarın Orta Doğu olduğunu söyleyen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin (İHBİR) Yönetim Kurulu Lideri Kazım Taycı, kesimin şu an prestijiyle 200 ülkeye ihracat yaptığını belirtti. Avrupa’daki işlenmiş tarım eserlerindeki büyük fabrikaların son vakitlerde kapılarını çalarak kendi markalarıyla üretim yaptırma teklifinde bulunduklarını belirten Taycı “Avrupa’daki besin devleri ‘Kaç para istiyorsun?’ diye sormaksızın alımları gerçekleştirebilirler. İtalyanlar bu mevzuda çok fazla sorup sorguluyorlar. Birçok Alman firması araştırma hâlinde. İngiltere’den, Çek Cumhuriyeti’nden bölgesel markaların alımı oldu. Hâlâ Avrupa, Orta Doğu, Doğu Asya, Afrika yani Ankara’nın üzerine pergeli koyup da şöyle bir yuvarlak çizdiğimiz vakit bu bölgedeki en cazip en uygun üretim merkezi Türkiye. Bu kesimde alacağımız çok önemli uzaklıklar var” dedi.

Bu yılki ihracat amaçlarının 13 milyar dolar olduğunu belirten Kazım Taycı, diplomatik ve siyasi bağların düzelmesiyle birlikte Suudi Arabistan’la önemli manada görüşmelerin olduğunu, Güney Amerika’da Türk dizileriyle eser tanıtımı için düğmeye basacaklarını söyledi. Taycı “Bulgurumuz, Türk kahvemiz, şerbetli ve hamur tatlılarımız, kestane şekerimiz, Mevlâna şekerimizden oluşan 9-10 tane farklı eser var” diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN FIRSATI

 Suudi Arabistan ile Türkiye ortasında düzelen münasebetler ticarete de yansımaya başladı. 19-21 Mart 2023 tarihleri ortasında Riyad’da düzenlenecek olan Suudi Arabistan Türk İhraç Eserleri Fuarı’na ağır bir iştirak bekleniyor. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, fuarın, 2019’da 3 milyar dolara kadar çıkan fakat kısıtlamalar sonrası 2021’de 185 milyon dolara kadar gerileyen Türkiye ihracatı için çok kıymetli olduğuna dikkat çekti. 100’den fazla Türk firmanın katılacağı fuara 10 binin üzerinde ziyaretçinin beklendiğini ve fuarın Türk firmaları için büyük bir fırsat oluşturacağını kaydeden Aslan “Türk eserlerinin Suudi Arabistan’daki algısı çok kuvvetli. İhracatçı firmalarımızı bu değerli fırsattan yararlanmaya ve Suudi Arabistan pazarında tekrar yer bulmaya çağırıyoruz” dedi. Ülke ile uygun ilgiler, haziran ayında bu ülkeden gelen ticaret heyetiyle hızlanmıştı. Ülkeden güç, inşaat, ticaret alanında ilgili iş dünyası da heyete eşlik etmiş, DEİK Başkanı Nail Olpak, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada ülke ile 2023’dte 10 milyar dolarlık ticaret hacmi beklendiğini lisana getirmişti. Türkiye’nin ihracatı, yılın birinci 10 ayında ihracatı 600 milyon dolara yükseldi. 

Öte yandan Riyad Memleketler arası Kongre ve Stant Merkezinde gerçekleştirilecek fuar, demir ve çelik, elektrik ve elektronik, kimyevi hususlar ve mamulleri, otomotiv yan sanayi, mücevherat, yat sanayi, makine, besin, dokumacılık ve hazır giysi, mobilya, halıcılık, yapı gereçleri, doğal taş, savunma sanayi, hava ve kara taşıtları, radar ve görüntüleme sistemleri ile yüksek teknolojili kesimler başta olmak üzere tüm dallarda faaliyet gösteren firmaların iştirakine açık olacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir