Yunan medyasında Türkiye hazımsızlığı sürüyor: Dendias’ın çıkardığı krizin faturasını yine Ankara’ya kestiler

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı hidrokarbon mutabakatı Yunanistan başta olmak üzere birtakım Avrupalı devletlerde rahatsızlık meydana getirmişti. Haftalardır sıkıntıyı gündemden düşürmeyen Yunanistan ise son birkaç gün Libya ile kendisinin de bir mutabakata varacağını tabir ediyordu. Lakin Yunanistan’ın Türkiye’yi geride bırakma hevesleri yarım kaldı. Görüşmeler için Libya’ya giden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias‘ın uçaktan inmek istememesi iki ülke ortasında diplomatik krize sebep oldu.

Yaşanan olayla ilgili olarak şaşıran Yunan basınında, “Dün ortaya çıkan diplomatik tansiyon, bilhassa Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ortasında gerçekleşen görüşmenin atmosferiyle hayli çelişiyor” denildi.

YUNAN BASINI ANKARA’YI SUÇLADI

Yunan gazetesi Kathimerini’de “Libya’nın Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş kısa müddet için Türkiye-Libya mutabakatı imzaladığı için Dendias uçakta kaldı ve Bingazi’ye gitti” kelamlarına yer verildi. Haberin devamında ise skandal sözlere yer verilerek Libya’nın Ankara’nın buyruğuyla hareket ettiğinden bahsedildi.

‘DAHA DA GERGİNLEŞECEK’

Yunanistan gazetesi Proto Thema’da yer alan habere nazaran ise yaşanan bu diplomatik tansiyonun “Yunanistan’ın Trablus ile gergin olan durumunu daha da gerginleştirecek” denildi.

“DENDİAS’I GÖRÜŞMEYE ZORLADI” İDDİASI

Ta Nea ise yaşananları Yunanistan’a yönelik bir ‘şantaj girişimi’ olarak nitelendirdi. Haberde, Bakan el-Menguş (Libya’nın dışişleri bakanı) havaalanında Dendias’ı görüşmeye zorladı. Bu nedenle de Dendias ziyareti yarıda kesti” denildi. ‘Yunanistan’a şantaj teşebbüsü beyhude’ başlığı ile verilen haberde Dendias’a Libya Dışişleri Bakanı Leyla el Menguş ile fotoğrafının çekilmesi gayesi ile tuzak kurulduğu öne sürüldü.

TaNea buradaki temel hedefin, Türkiye-Libya muhtırasının Yunanistan tarafından dolaylı olarak tanınmasını sağlamak olduğunu sav etti ve Yunanistan’ın bu tuzağa düşmemesinin Ankara’nın egemenlik haklarına meydan okuduğu bir periyotta açık bir bildiri olduğunu yazdı.

Öte yandan Dendias’ın Türkiye ile muahede imzalayan Dışişleri Bakanı el-Menguş ile görüşmek istemediği ve bu nedenle kriz çıkardığı yorumları yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir