Apple’dan Rus teknoloji şirketine darbe: App Store’dan tüm uygulamalarını kaldırdı

Rus toplumsal ağ VKontakte (VK)’a ilişkin kimi uygulamalar, App Store’dan kaldırıldı. Apple’ın bu atağı, İngiltere’nin Rus hükümetine yönelik yaptırımlarına karşılık olarak geldi.

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş sürerken Batı’dan da Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Son olarak bu yaptırımların bir uzantısı olarak Apple’dan yeni bir atak geldi.

Apple, uygulama mağazası App Store’da Rus teknoloji devinin uygulamalarını geri çekti. Yapılan basın açıklamasına nazaran merkezi Saint Petersburg’da bulunan VKontakte’ye (VK) ilişkin birtakım uygulamaların Apple tarafından engellendiği, bu nedenle App Store’da indirilip güncellenemedikleri belirtildi. Şirket yaptığı açıklamada engellemeyi doğrularken, “VK, iOS için uygulamalar geliştirmeye ve desteklemeye devam edecek” dedi.

“YAPTIRIMLARA UYMAK İÇİN HESAPLARI SONLANDIRDIK”

Apple da uygulamaları kaldırdığını ve VK’nın geliştirici hesaplarını kapattığını doğruladı. Apple’dan bir sözcü teknoloji sitesi The Verge’e verdiği demeçte, “Apple, yaptırımlara uymak için bu uygulamalarla alakalı geliştirici hesaplarını sonlandırdı ve uygulamalar, pozisyonları ne olursa olsun hiçbir App Store’dan indirilemez. Bu uygulamaları daha evvel indirmiş olan kullanıcılar bunları kullanmaya devam edebilir” dedi.

Bu haftanın başlarında, İngiltere hükümeti Ukrayna’da düzenlenen geçersiz referandumlar nedeniyle Rus oligarklarına yaptırım uyguladı. Listede, VK ile temaslı bir Rus bankası olan Gazprombank’ın yöneticileri de yer alıyor. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly yaptığı açıklamada, “Bugünün yaptırımları, bu geçersiz oyların ardındakileri ve Rus rejiminin saldırgan tavrını desteklemeye devam eden bireyleri maksat alacak” dedi.

Rusya Dijital İşler Bakanlığı, devlet medya sitesi RT’ye bu engellemenin nedenlerini araştırdığını söyledi. Ayrıyeten uygulamalar hâlâ Google Play’de mevcut.

Bu yılın başlarında Apple, Ukrayna işgaline reaksiyon olarak Rusya’daki tüm eserlerinin satışını durdururken, tıpkı vakitte Apple Pay’i de sınırlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir