Arjantin’in zaferi Avrupa basınında: Tarihin en iyi finali

Övgü Pınar

ROMA – Arjantin’in Fransa’yı penaltılarla 4-2 yenerek Dünya Kupası’nı alması Avrupa’da gazetelerin baş sayfalarını süsledi. Birçok gazete dün akşam Doha’da oynanan maçın Dünya Kupası tarihinin en uygunu olduğu ve Lionel Messi’nin ‘tanrılaştığı’ yorumunda birleşti.

LE FIGARO: EFSANE OLDULAR

2018 Dünya Kupası’nın galibi Fransa’nın bu sefer penaltılarda kupayı kaçırması, Fransa basınında yükle buruk fakat ‘gururlu’ bir tonla yer aldı. Le Figaro, Arjantin takımının kutlama fotoğrafını ‘’Efsane oldular’’ başlığıyla manşetten verirken, çabucak altında Fransa’nın yıldız oyuncusu Kylian Mbappe’nin üzgün göründüğü bir fotoğraf da yer aldı. Le Figaro, Fransa maçı penaltılarla kaybetse de Mbappe’nin ‘olağanüstü’ bir oyun çıkardığını ve ekibin maç boyunca ‘etkileyici bir kolektif güç gösterisi’ yaptığını yazdı.

‘MAVİLERİMİZLE GURULUYUZ’

Baş sayfasının tamamında Messi ve Mbappe’ye yer veren Liberation, her iki futbolcuyu da ‘’Efsanevi’’ başlığıyla kutladı. Gazete, ‘çılgın bir final’ sonrası Messi’nin ‘kutsandığını’, Mbappe’nin de bu maçtaki 3 golüyle birlikte turnuvanın en fazla gol atan futbolcusu olduğunu vurguladı.

Le Parisien de baş sayfasını Fransa ulusal ekibinin fotoğrafına ayırdı ve üzerine ‘’Mavilerimizle gururluyuz’’ başlığını attı.

‘ÇAĞIN EN ÂLÂ FUTBOLCUSU’

Çeyrek finalde Fransa tarafından elenen İngiltere’de de bugünkü gazetelerinin baş sayfalarında Arjantin’in zaferi vardı. The Guardian, turnuvanın Katar’da düzenlenmesiyle ilgili tartışmaları hatırlattıktan sonra dün akşamki maçın sportif açıdan büyük bir sürpriz olduğu yorumunu yaptı ve ‘’Bu şimdiye kadar oynanan en yeterli Dünya Kupası finaliydi’’ dedi. Gazete, Arjantin’in yıldızı Messi’nin de ‘çağın, ve muhtemelen tüm çağların, en güzel futbolcusu olarak taç giydiğini’ yazdı.

The Economist mecmuası de internet sitesindeki haberde Arjantin’in bu yılki Dünya Kupası’na Suudi Arabistan üzere favoriler ortasında olmayan bir kadroya yenilerek başladığını fakat nihayetinde son şampiyon Fransa’yı yenerek kupayı aldığını belirtti. Haberde, Fransa grubunun toplam bedeli 1 milyar euro civarındayken Arjantin’in 645 milyon euro olarak hesaplandığı da vurgulandı.

‘MESSI, NİHAYET KUTSAL KASEYİ KAZANDI’

Alman Bild gazetesi, Arjantin’in kupayı kaldırırken görüldüğü fotoğrafı Messi’nin ismiyle söz oyunu yaparak ‘’Mesihler’’ başlığıyla yayımladı. Messi’ye kutsallık atfeden gazeteler ortasında İngiliz The Sun da yer aldı. Gazete, futbolcunun kupayı kaldırırken görüldüğü fotoğrafını ‘’Tanrının elinde’’ başlığıyla verdi ve ‘’Messi nihayet kutsal kaseyi kazandı’’ dedi.

MESSI-MARADONA BENZETMESİ

İtalya’da yayımlanan La Gazzetta dello Sport da ‘’Messi, rabbin ayağı’’ manşetiyle çıktı ve ‘’Arjantin, tüm vakitlerin en hoş finaliyle dünya şampiyonu’’ diye yazdı. Corriere dello Sport, Messi’yi efsanevi Arjantinli futbolcu Maradona’ya benzeterek, maçın oynandığı Doha’dan da ilhamla “Maradoha’’ başlığıyla çıktı.

Portekizli A Bola da, bu galibiyetle Messi’nin de Maradona üzere ölümsüz hale geldiği yorumunu yaptı. İspanya’da yayımlanan Sport ise Messi’nin forma numarasını ‘tanrı’ manasına gelen ‘dios’ sözcüğüne yerleştirerek ‘’D10S existe’’ (Tanrı var) manşetini attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir