NATO ve AB’den Kuzey Akım’a sabotaj açıklaması

NATO, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru sınırlarındaki tahribatın “sabotaj” sonucu meydana geldiğini, müttefiklerin kritik altyapılarına yönelik hücumlara kararlı bir karşılık verileceğini bildirdi.

NATO’nun karar alma organı Kuzey Atlantik Kurulu, boru çizgilerinde gaz sızıntısına yol açan tahribatla ilgili açıklama yayımladı. NATO’ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç’in de bu açıklamaya katıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Baltık Denizi’nin memleketler arası sularında Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru çizgilerinde meydana gelen tahribatın derin telaş kaynağı olduğu belirtilerek şu tabirlere yer verildi:

“Şu anda mevcut olan tüm bilgiler tahribatın kasıtlı ve sorumsuzca yapılmış bir sabotaj aksiyonundan kaynaklandığını göstermektedir. Bu sızıntılar denizcilik ve önemli çevresel tahribat riski oluşturmaktadır. Tahribatın kaynağını belirleyecek soruşturmaları desteklemekteyiz.”

Enerjinin ve öteki hibrit taktiklerin devlet yahut devlet dışı aktörlerce cebri kullanımına karşı NATO müttefiklerinin hazırlıklı, caydırıcı ve savunma içinde olmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, “Müttefiklerin kritik altyapılarına yönelik kasıtlı rastgele bir taarruz birlik içinde ve kararlı bir karşılık bulacaktır.” sözüne yer verildi.

AB’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan, üst seviye bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi mevcut tüm bilgilerin Kuzey Akım’daki kaçağın kasti bir teşebbüsün sonucu olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Yetkili AB üyesi ülke bakanlarının yarın Kuzey Akım’da yaşanan kaçağı görüşeceğini ve ülkelerin altyapı güvenliğine ait bu durumdan ders çıkaracağını söz etti.

İsveç Denizcilik Müdürlüğü (SMA), Salı günü Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz taşıyan Kuzey Akım 1 boru sınırının İsveç ve Danimarka kara sularındaki iki noktasında sızıntı olduğu ikazını yapmıştı.

‘KASITLI BİR EYLEM’

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya’ya ilişkin Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru çizgilerinde sızıntılar olduğu bildirilmiş, gemilerin “bölgeye yanaşmaması” uyarısı yapılmıştı. İki ülke de sızıntıların kaza değil kasıtlı bir hareketin sonucu olduğuna yönelik işaretler bulunduğunu açıklamıştı.

AB de Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru sınırlarındaki gaz sızıntılarının kasıtlı bir hareketin sonucu olduğunu, rastlantısal olmadığını bildirmişti.

Kuzey Akım 1 boru çizgisi üzerinden doğal gaz sevkiyatları, gerekli bakımların yapılamadığı gerekçesiyle 31 Ağustos’ta durdurulmuş, Kuzey Akım 2 ise şimdi çalıştırılmamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir