Cezaevinde beşinci yılını dolduran Osman Kavala: Hukuksuzluğa, gaddarca davranışa maruz kalanın sadece kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan Osman Kavala tutukluluğunun beşinci yılında yaptığı açıklamada, “Cezaevinde beşinci yılımı doldurdum, hukuksuzluğa gaddarca davranışa maruz kalanın yalnızca kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum” dedi. 

Kavala yazılı açıklamasında, “Hakkımda hazırlanmış olan iddianamelerden anlaşılacağı üzere, hata sayılan bir faaliyette bulunduğumu gösteren rastgele bir kanıt bulunmuş değil. Birinci Seyahat davasındaki beraat kararıyla, iki AİHM kararıyla ve AYM Lideri ve üyelerinin karşı oy yazılarıyla da ortaya konmuş olan bu yalın gerçeğe karşın, Silivri cezaevinde beşinci yılımı doldurdum. Hukuksuzluğa, ayrımcılığa, gaddarca davranışa maruz kalanın yalnızca kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum. Cezaevindekilerin öykülerini dinlemek, koridorlarda 80 yaşını aşmış insanları görmek esasen bu gerçeği daima hatırlatıyor. Yurttaşların keyfi biçimde cezaevine sokulmaları ile iş cinayetleri, maden faciaları ortasında münasebet olduğunu, bunların insan hayatına paha vermeyen bir anlayışın yaygınlaşmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ülkemizde hukuk normlarının hükümran hale gelmesinin, etik bedelleri öne çıkartan bir yenilenmeyi başlatacağına inanıyorum.” tabirini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir