Çin’de Kovid işkencesi: Fabrika çalışanları polisle çatıştı

Çin’de, günlük olay sayısının “salgının başından bu yana en yüksek seviyeye” çıktığı kaydedilirken, ağır karantina kuralları nedeniyle ülkede tansiyon yükseldi. Akıllı telefon markası iPhone’un en büyük fabrikasının yer aldığı Zhengzhou kentinde, fabrika çalışanları, salgın kaynaklı düşük kalitede çalışma koşulları ve patronla yaşanan ihtilaflar nedeniyle sokağa döküldü. Ekim ayında Zhengzhou’da Kovid-19 olaylarındaki artış yüzünden Apple için iPhone telefonları üreten Foxconn şirketi, kentteki fabrikasında katı kurallar uygulamaya başladı ve tesisin dışarıyla irtibatını kesti. Karantina sırasında fabrikada yaşamak zorunda kaldıklarını ve tesisten ayrılamadıklarını belirten emekçiler, makûs muamele gördükleri, yiyecek kıtlığı yaşadıkları ve kendilerine vadedilen ödemeyi alamadıkları gerekçesiyle hareket gerçekleştirdi. Çin güvenlik güçleri, çalışanlara çok sert müdahalede bulundu. Ortaya çıkan imajlar meydan muharebelerini andırırken, Pekin idaresi denetimi sağlamak için kent genelinde süreksiz müddetle sokağa çıkma yasağı ilan etti.

FİRAR ETTİLER

Kovid hadiselerinin artması nedeniyle fabrikada geçen ay karantina uygulanmış, kimi personeller fabrikadan kaçıp konutlarına dönmüştü. 200 bin personelin çalıştığı Foxconn, Çin’deki fabrikasına, aylık 25 bin yuan (3 bin 500 dolar) ikramiye vaadiyle yeni personeller almıştı. İngiliz medyasına konuşan personeller ek ikramiyeler ödenmeyecek biçimde mukavelelerin değiştirildiğini ve fabrikadan ayrılmalarına müsaade edilmediğini tabir etti. Daha sonra ise, patronla irtibat kuramayan fabrika çalışanları, binayı çevreleyen duvar ve çitleri aşarak tesisin dışına çıktı.

GÜVENLİK GÜÇLERİNDEN SERT MÜDAHALE

Firari çalışanlar, sloganlar atarak şov düzenledi. Olayların büyümesi üzerine güvenlik güçleri personellere çok sert müdahalede bulundu. Toplumsal medyada yayınlanan imajlara nazaran, göstericiler ve polis takımları, demir sopalar ve coplarla birbirine girdi. İmgelerde polisin göstericileri yere yatırıp dakikalarca tekmelediği görüldü. Gece uzunluğu süren çatışmaların akabinde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

5 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Pekin idaresi, şovların tekrarlanmaması hedefiyle 6,6 milyonluk kentte 5 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kısa vakit sonra Foxconn, ödeme sistemindeki “teknik hata” nedeniyle özür diledi ve çalışanların mağduriyetlerinin giderileceğini duyurdu. Pekin, Şangay ve Guangzhou da dahil olmak üzere birçok kentte karantina uygulamaları ağırlaştırıldı.

Kovid artınca meskene gitmek yasaklandı.

Vaka sayısı zirvede

Öte yandan “sıfır vaka” siyaseti kapsamında koronavirüse karşı sert önlemlerin uygulandığı Çin’de, hadise sayıları tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Ülkede dün 31 bin 444 bireyde koronavirüs tespit edildi. Daha evvel en yüksek günlük hadise sayısı 29 bin 317 bireyle 13 Nisan’da görülmüştü. Koronavirüs birinci sefer 3 yıl evvel Çin’de görülmüş lakin 1,4 milyar nüfuslu ülkede resmi bilgilere nazaran günlük olay sayısı hiçbir vakit 30 bini aşmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir