Cinsel istismara uğrayan liseli intihara kalkıştı, akrabası tutuklandı

Rize’de, lise son sınıf öğrencisi G.E. (16), evde kendini iple kendisini tavana asarak intihara kalkıştı. Ailesince son anda kurtarılıp, ruhsal takviye verilmeye başlanan kızın odasında, yaşadıklarını kara kalemle çizdiği fotoğraflar bulundu. G.E.’nin akrabası B.E. (25) ise kıza cinsel istismarda bulunduğu argümanıyla gözaltına alınıp, tutuklandı.

Rize’de yaşayan lise son sınıf öğrencisi G.E., 7 ay evvel, argümana nazaran, okul servis sürücüsü akrabası, evli ve 2 çocuk babası K.E.’nin kelamlı ve fiziki tacizine uğradı. Serviste kimsenin olmadığı anlarda kızı taciz eden K.E., yaşananları anlatmaması için tehdit etti.

G.E.’nin tacizlere daha fazla dayanamayıp, yaşadıklarını haziran ayında anlattığı arkadaşları, durumu okul idarecilerine bildirdi. İdarecilerin bilgi verdiği ailenin kabahat duyurusu üzerine gözaltına alınan ve soruşturma başlatılan K.E. hakkında konut mahpusu kararı verildi.

İNTİHAR TEŞEBBÜSÜNDE BULUNDU

Yaşadıklarının tesirinden kurtulmaya çalışırken G.E., bu kere de başından geçenleri anlattığı akrabası B.E. tarafından olayları konuşmak için çağrıldığı konutta teze nazaran cinsel istismarına uğradı. Bir mühlet kaygıdan yaşadıklarını kimseye anlatamayan G.E., geçen hafta durumu ailesine açtı. Aile, Rize Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulundu.

Soruşturma başlatılırken, G.E., yaşadıklarının tesiriyle 20 Eylül’de konutta kendisini iple tavana asarak, intihara kalkıştı. Sesleri duyan anne ve babasının son anda yetişmesi ile kurtarılan G.E., ihbarla gelen sıhhat gruplarının birinci müdahalesi sonrası ambulansla Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan ve ruhsal dayanak verilen G.E.’nin sıhhat durumunun uygun olduğu öğrenildi.

TUTUKLANDI

Olayın akabinde B.E., savcılık talimatıyla jandarma tarafından gözaltına alındı. G.E. hakkında İsimli Tıp Kurumunca isimli muayene raporu düzenlenerek, savcılığa gönderildi. Jandarmadaki tabirinin akabinde adliyeye sevk edilen B.E., çocuğun nitelikli cinsel istismarı hatasından dün akşam çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

YAŞADIKLARINI ÇİZMİŞ

G.E.’nin yaşadığı taciz ve cinsel istismar olaylarını fotoğraflara yansıttığı ortaya çıktı. Kendisine taciz ve cinsel istismarda bulunanları ‘Joker’ sinemasının karakteri ile yansıtan G.E.’nin, fotoğraflarında intihar eden, bir köşede kaygılı bekleyen kız figürlerine yer verdiği görüldü. Kızın fotoğraflarına ayrıyeten ‘Yorgunluk yalnızca vücutta olmaz, en çok da yüreklerde, hayallerde, umutlarda olur’ notu düştüğü görüldü.

Yaşadıklarını anlatan G.E., “Bana yönelik servis sürücüsü K.E.’nin tacizleri oldu. Kardeşimin okula gelmediği vakitlerde otomobilde yalnız olmamdan faydalandı. Okulla konut ortasında uzun bir uzaklık var ve bunun 10-15 dakikalık kısmı ormanlık alandan geçiyor. Servisin art kapısının açılmadığını söyleyerek ön koltuğa, yanına oturmamı söylüyordu. Yol boyunca taciz ediyordu.

Bu tacizleri arkadaşlarıma anlatınca onlar da okul idaresine ve aileme bildirdi. O bireye, mesken mahpusu cezası verildi. Ben yaşananları akrabam B.E.’ye anlattım. O da yüz yüze konuşmak için beni arkadaşının konutuna çağırdı. Evvel bu taciz olayını konuştuk sonrasında bana cinsel istismarda bulundu.

Beni ‘yaşananları herkese anlatırım’ diyerek tehdit etti ve diğer bir gün ikinci defa bunu yaptı. Yaşadığım bu süreci resme döktüm. Kimseye anlatamadığım için de yaşadığım o süreci fotoğraflarla lisana getirdim. Bu süreç içerisinde ailemin bedelini çok daha uygun anladım. Ailemin takviyesi ile ben yaşadıklarımla uğraş etmeyi öğrendim. Yaşanan bu çeşit aksiliklere karşı kimse sessiz kalmasın, sesini çıkarsın, kimsenin yaptığı yanına kar kalmasın” diye konuştu.

“HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMALI”

G.E.’nin babası E.E. ise “Çocuğum intihar ediyordu, onu ipten aldım. Bana ‘Baba bugün beni kurtardın, yarın kurtarabilecek misin?’ diyor. Bugün benim kızımın başına gelen yarın bir diğerinin başına gelebilir. Bu tıp beşerler hak ettiği cezayı kesinlikle almalı” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir