Erdoğan yine “Seccade” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pendik’te Çamçeşme Mahallesi Marmara Caddesi’nde toplu açılış merasimine katıldı. Açılış törenindeki konuşmasına ramazan ayını tebrik ederek başlayan Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.

“KIBLEYİ BİLMEYENLER SECCADEYE AYAKKABIYLA BASAR”

Deprem bölgesinde şu anda enkazın kaldırıldığını, en yakın vakitte konutları bitirerek hak edenlere teslim etme çabası içerisinde olduklarını lisana getiren Erdoğan, “Buradan, afetle uğraş eden vatandaşlarımızla birlikte birinci kıblemiz Mescid-i Aksa’yı savunan Filistinli kardeşlerimize de dua ediyoruz. Buradan bir damla suya, bir kuru ekmeğe muhtaç bir formda ramazanı geçiren Yemenli kardeşlerimize dua ediyoruz. Buradan her türlü ayrımcılığa ve baskıya karşın inançlarına sahip çıkan gurbetçilerimize dua ediyorum” diye konuştu.

Tören alanındaki bir kişinin seccade göstermesi üzerine Erdoğan, “Seccadeyi gösteriyor da seccadeyi niye gösterdiğini anlıyorum. Sevgili kızlarımız, siz kıblenizi biliyorsunuz ancak kıbleyi bilmeyenler doğal ki seccadeye ayakkabıyla basar fakat bunlara asıl kıblenin neresi olduğunu 14 Mayıs’ta siz bildireceksiniz” sözlerini kullandı.

“PENDİK BİZE SAHİP ÇIKAN BİR İLÇEMİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin kederleri olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Fakat istismarla bu yollarda dolaşanlar, istismarla sağa sola savrulanlar bilmezler ki inşallah 14 Mayıs’ta gereken dersi benim milletim onlara verecektir. Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Afrika’dan Asya’ya kalbi bizimle çarpan tüm gönül dostlarımıza dua ediyoruz. Rabb’imizden bu Ramazan-ı Şerif’in coğrafyamızdaki zulüm, açlık, afet ve savaşlar sebebiyle buruk geçirdiğimiz son ramazan olmasına dua ediyoruz. Kardeşlerim bugün bir sefer daha Pendik’te bulunmanın bahtiyarlığı içindeyim. Bugün bir defa daha Pendik’in vefalı, yürekli, mert, kadirşinas insanlarıyla kucaklaşmanın sevinci içindeyim. Biz, tüm ilçeleriyle İstanbul’u bir öbür seviyoruz. Bilhassa Pendik’i apayrı seviyoruz. Pendik, bize sahip çıkan, bizi ebediyen bağrına basan bir ilçemiz. Pendik, tıpkı vakitte ulusal iradenin kalesi olan da bir ilçemiz. Özellikle şu an toplandığımız meydanın bizim için çok başka bir manası ve değeri var. Hani daima diyorum ya ah şu meydanların bir lisanı olsa da konuşsa. İşte bu meydan çabamızın de muhabbetimizin de şahsen şahidi olan bir meydan. İşte şu harika iştirak buraya gelene kadar caddenin sağında solundaki vatandaşlarımın ilgi ve alakası neyin ne olduğunu açıkça gösteriyor. Sordum, emniyete dedim ki ‘Bugünkü bu merasime iştirak ne?’ Aldığım karşılık şu: ’50 bin.’ Yürüyoruz. ‘Yürüyecek bu millet arkandan’ diyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir