Ali Yıldırım Koç kimdir?

Ali Koç’un Fenerbahçe’nin bir sonraki kongresinde lider adayı olacağını açıklaması spor topluluğuna bomba üzere düştü. Bir kesim Ali Koç’un bu davranışından ötürü keyifli olurken bir kesimde bu olaya temkinli yaklaştı. Pekala Fenerbahçe lider adayı olacağını söyleyen Ali Koç kimdir?

Fenerbahçe’nin Harika Toto Muhteşem Lig ve UEFA Avrupa Lig’inde istenileni vermemesi taraftarın yansısına yol açtı. Hele ki Manchester United karşısında alınan 4 – 1’lik mağlubiyetin akabinde Aziz Yıldırım protesto edildi ve istifaya çağrıldı. Bu gelişmelerin akabinde toplulukta “Ali Koç” sesleri yükseldi.

ALİ KOÇ’TAN BAŞKANLIK AÇIKLAMASI

1907 Fenerbahçeliler Derneği’nde konuşma yapan Ali Koç bir sonraki kongrede lider adayı olacağını açıkladı. Bu haber futbol topluluğu ve toplumsal medyayı ayağa kaldırdı. Ali Şen, Ali Koç’a tam takviye verirken Rıdvan Dilmen ise zamanlamanın yanlış olduğunu belirtti.

ALİ KOÇ KİMDİR?

Ali Yıldırım Koç, 2 Nisan 1967 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Annesi Çiğdem (Simavi) ve babası Rahmi Koç‘un en küçük oğludur. Ömer Koç, Mustafa Koç isminde ağabeyleri vardır.

Londra‘da 1980 yılında başladığı Harrow School’dan 1985 yılında mezun oldu. 1989 yılında ABD. Houston Teksas‘taki Rice Üniversitesi’nden lisans diplomasını aldı. 1995 – 1997 yılları ortasında ABD. Boston, Massachusetts Harvard Üniversitesi‘nde yüksek lisans yaptı. ABD’de çeşitli kuruluşlarda çalıştı ve Koç Holding AŞ idare şurası üyesi kurumsal irtibat ve bilgi kümesi lideri oldu.

1986 yılının yazında Otosan A.Ş. Ford Motor Company’nin paydaşlığı ile araba montaj sınırında çalıştı. 1987 ve 1988 yazlarında Koç Holding, A.Ş. Otomotiv Grubu’na bağlı olarak araba üretimi ve bayii ağı ile çalıştı. Bayii çalışmalarının tekrar yapılanması devrinde üst idare ile çalıştı. 1990 yazında J.P. Morgan, New York, NY Stajerlik yaptı.

1990-1991 tarihleri ortasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na dahil olmuş, 1991-1992 yılları ortasında Ramerica International Inc.’da Koordinatör, 1992-1994 yılları ortasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır.

1997 -2000 yılları ortası Koç Holding A.Ş. Stratejik Planlama Kümesi Başkanlığı’na Bağlı Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak vazife yaptı. 2000 yılından itibaren de Koç Topluluğu Bilgi Kümesi Yürütme Komitesi Lideri Koç Holding A.Ş.Yeni İş Geliştirme Koordinatörüdür. 2006 yılından itibaren Koç Holding Kurumsal İrtibat ve Bilgi Kümesi Başkanlığı misyonunu yürütmektedir. 2008 Ocak ayından bu yana Koç Holding İdare Şurası Üyesi olan Ali Y. Koç, 2009 yılından bu yana Tüpraş İdare Konseyi Üyesi’dir.

Ali Y. Koç, 1992 yılında askerlik vazifesini yaptı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nde İki devir yöneticilik yaptı.

Ali Koç, ABD. Houston Teksas’taki Rice Üniversitesi’nde iktisat ve iş yönetimi eğitimi almakta iken, yeniden birebir ülkede eğitim gören Nevbahar Demirağ ile tanışmıştı.

Ali Koç, 21 Ekim 2005 tarihinde Nevbahar Demirağ ile evlendi. Sadberk Leyla Koç (d.2006) ve Kerim Rahmi Koç (d.2008) isminde bir kızı bir oğlu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir