Evyap’ı dünya markası yapan hayırsever iş adamı Ahmet Fikret Evyap hayatını kaybetti

Sabun denince akla gelen isim Mehmet Rıfat Evyap’ın sabunlarının ünü 1930’lu yıllarda Erzurum’un hudutlarını aştı. Evyap sabunları bölgesel bir marka haline geldi.

Evyap sabunlarının birinci baskılarından bir örnek

1943 yılına kadar sabun üretimini Erzurum’da sürdüren Evyap ailesi, ham hususa ulaşmanın kolay olması için İstanbul’a göç etti ve imalathaneyi Vaniköy’e kurdu. Gitgide artan talebe yetişmeye çalışan Evyap markasının, Ayvansaray’da ve Tahtakale’de de imalathaneleri açıldı.

Vaniköy’deki birinci imalathane – 1943

Ailenin birinci çocuğu olan Ahmet Fikret Evyap, 1943 yılında İstanbul’a taşındıklarında 11 yaşındaydı. Robert Koleji’nde gördüğü eğitimi yarıda bırakan Fikret Evyap, babasından yıllar geçtikçe vazifeyi devraldı ve şirket tarihinde yeni bir sayfa açtı.

Mehmet Rıfat Evyap – Ahmet Fikret Evyap

Fikret Evyap’ın yenilikçi vizyonu ile üretimde sıçrama yapan şirket, 1955 yılında Arko, 1968 yılında Duru üzere bugün yalnızca Türkiye’de değil küresel pazarda da isim yapmış markaları piyasaya sürdü.

Arko Traş Köpüğü

El sabunu, yeşil sabun, beyaz sabun, kokulu sabun, lavanta sabunu, sabun cevizi, ikramlık sabun üzere sabun ve krem çeşitlerine dair satış ve pazarlama stratejileri şahsen Ahmet Fikret Evyap tarafından geliştirildi.

Rafa kaldırılan krem üretimleri Fikret Evyap’ın tekrar ele alması ile tüketicilerin beğenisine sunuldu ve çok kısa müddette büyük ilgi gördü.

Tahtakale’deki 2. imalathane – 1950’li yılların başları

Fikret Evyap, kardeşi Mehmet Fethi Evyap ile birlikte Evyap’ı küresel bir şirkete dönüştürerek 1980 yılından itibaren ihracata tartı verdi.

1990 yılında Evyap’ın kurucusu Mehmet Rıfat Evyap’ın vefatının akabinde Fikret Evyap’ın en kıymetli kararlarından biri, firmanın ferdî bakım eserleri piyasasındaki aktifliğinin artırılması ve şampuan, diş macunu, tıraş kremi, pudra, jöle, parfüm ve deodorant üzere alanlarda pazara yeni eserler sunulması oldu. Evyap’ın birinci yurt dışı üretimi Mısır-İskenderiye’de gerçekleşti.

Ahmet Fikret Evyap

DERTLİ BİR İŞ ADAMIYDI

Fikret Evyap, 2002 yılında Kuzey Afrika ve Sahra altı pazarlara yönelik eser üretmek ismine fabrika kurdurmuştu. Evyap, kederinin ülkesini dünyanın her bir köşesinde temsil etmek olduğunu söylemişti;

“Bizim davamız, Türk bayrağını, Türk eserini tüm dünyada hakkıyla temsil etmek. Evyap olarak hayalimiz, sıkıntı rekabet kurallarında ayakta durmak ve büyümeye devam etmek. Türk firması olarak varlığımızı yalnızca Türkiye’de değil, yurt dışında da tüm markalarımızla sürdürmek.”

Bugün; Türkiye dahil 3 ülkede üretim tesisleri olan, 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapan Evyap, 4 binden fazla çalışana istihdam sağlıyor.

Duru, Arko Men, Arko Nem, Evy Baby, Fax ve Activex üzere değerli markaları bünyesinde bulunduran Evyap, 2006 yılında Duru ve Arko markaları ile Turquality programına dahil olmaya hak kazandı.Tüm bunların yanında, milletlerarası arenada kelam sahibi olmasını sağlayan Evyapport ile Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanını da sahip oldu.

İLİM YAYMA VAKFI’NIN KURUCULARINDANDI

Ahmet Fikret Evyap, 1970’li yılların başında kurulan, misyonu ‘Vatana ve millete yararlı olabilecek güzel beşerler yetiştirmek’ olan İlim Yayma Vakfı’nın kurucularındandı. Fikret Evyap, hayırseverliği, mazlumu geri çevirmeyen ve el uzatan, yeniliklere açık ve çalışkanlığıyla akabinde gelen jenerasyonlara örnek gösterilen bir şahsiyetti.

Fikret Evyap, 22 Kasım 2022 tarihinde Salı günü 90 yaşında hayatını kaybetti…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir