İsmet Berkan: Polisin örtülü veya açık izni olmadan mafyaların Türkiye’de uzun süre barınabilmesi söz konusu olamaz

Karar yazarı İsmet Berkan, kırmızı bültenle aranan Sırp çete önderinin İstanbul, Sarıyer’de yakalanmasına işaret ederek, “Kural olarak, yerli mafya için de tıpkı şeyi söyleyebiliriz lakin yabancı mafyalar için 10 defa söyleyebiliriz: Polisin örtülü yahut açık müsaadesi olmadan bu çeşit insanların Türkiye’de uzun mühlet barınabilmesi kelam konusu olamaz” yorumunu yaptı. 

Organize kabahat örgütü lideri Sedat Peker’i örnek gösteren Berkan, “Makedonya’da barınamadı; Kosova’da barınamadı, Arnavutluk’ta duramadı, Fas’a girişine müsaade verilmedi, en sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’ne kaçtı. Oradan yaptığı siyasi muhalefet, büyük ihtimalle Türkiye’nin bu ülkeyle alakaları düzeltmesi sürecinde rol oynadı. Artık BAE idaresi Peker’in neredeyse nefes almasını bile müsaadeye bağlamış durumda, Instagram’da ‘like’ bile yapamıyor ne kendisi ne eşi ne çocukları” dedi. 

Berkan, Sırp çete önderinin Türkiye’yi tercih etme nedenine ait olarak da şu yorumu yaptı:

“Türkiye’ye dışarıdan nasıl kazanıldığı aşikâr olmayan parayı getirmek ve burada sisteme sokmaktan daha kolayı yok. İran’ın, Özbekistan’ın, Kazakistan’ın, Azerbaycan’ın karanlık kabahat örgütleri yıllardır bunu yapıyor esasen; artık onlara Karadağlılar da eklendi, Arnavut mafyasının da İstanbul’da cirit attığına dair dedikodular var. Yakında Rus mafyası da gelecektir buraya, hala gelmedilerse şayet.

Türkiye maalesef ‘kafa koparma’ ve ‘çökme’ kültürünün emniyet güçleri ile adliyede çok yaygınlaştığı bir ülkeye dönüştü.

Ne o Balkan mafyası ne de öbür mafyaların Türkiye’de barınması o denli ücretsiz değil.

İstanbul’daki oldukça kıymetli bir sitedeki bir villanın bahçesinden gelen görünümün yüzümüze vurduğu acı gerçekler bunlar maalesef.” 


TIKLAYIN – Kırmızı bültenle aranan Sırp çete başkanı Sarıyer’de yakalandı

TIKLAYIN – İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden kırmızı bültenle aranan Sırp çete başkanının Sarıyer’de yakalandığı operasyona ait açıklama

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir