İstanbul’un iş dünyası resesyon endişesi yaşıyor

İstanbul Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İSİFED) İdare Konseyi Lideri Muammer Ömeroğlu, “2023 odaklı siparişlerde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran otomotiv dalı hariç yüzde 30 düşüş var” dedi.

Dünya gazetesinin aktardığı habere göre Ömeroğlu, resesyon telaşının arttığını belirterek “Yılbaşı sonrası gelen siparişlerin oranı geçen yıla göre önemli bir formda düşüş gösteriyor. Bu kapsamda resesyon önemli bir formda Türkiye’yi de etkileme ihtimali epeyce yüksek” dedi.

İSİFED Lideri, siparişlerde azalmanın işsizliği tetikleyebileceğini belirterek “2023’te asgari ücret maaşlarında önemli bir artış bekliyoruz. Bu durum birtakım tesislerde işten çıkarmalara neden olabilir. Bu bağlamda 2023’ün birinci yarısı bizi zorlayabilir” diye konuştu.

Ömeroğlu, 2022’nin birinci üç çeyreğine kadar gerçek daldaki bir oyuncunun önemli siparişler aldığına vurgu yaparak, “Ancak son iki aydır siparişlerde bir azalma var. Bilhassa 2023 odaklı siparişlerde geçen yılın tıpkı periyoduna göre otomotiv sektörü hariç yüzde 30 düşüş var” dedi. Ömeroğlu, siparişlerdeki azalmanın kıymetli bir kısmının İstanbul Avrupa yakasında bulunan firmalarda gerçekleştiğini bildirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir