Türkiye, Mısır ile problemi çözdü! Milyonlarca dolar gelecek…

KMTSO Başkanı Balcıoğlu, oda binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Mısır ile yaşanan ödeme sorununda üretici ve ihracatçı firmaların büyük badire yaşadığını lakin bu sorunu giderdiklerini söyledi.

MISIR İLE SORUN ÇÖZÜLDÜ

Balcıoğlu, “Mısır ile çelik mutfak eşyaları ihracatının ağır olduğu ülke ile ödeme sorunu vardı. Bu ödeme sorunu konusunda birçok badireler yaşadık hala de yaşıyorduk. Evvel Ticaret Bakanlığı’na müracaat ettik ödeme sistemini değiştirdik. Metal mutfak eşyaları ihracatında Mısır ile yaşadığımız sıkıntılara yönelik olarak Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yaptığımız ağır ve ısrarlı teşebbüsler sonucunda ihracat bedellerinin ihracat tarihinden itibaren bin 820 gün içerisinde yurda getirilmesi ve kelam konusu bedellerin en az yüzde 80’inin bir bankaya satılması zorunluluğundan muaf tutularak tutulan ülkeler ortasına Mısır da ek edilmiştir. Bu bizim için hayli sevindirici, memnun bir haber” diye konuştu.

TÜRKİYE MİLYONLARCA DOLAR KAZANACAK

Üretimi yapılmış, siparişi alınmış stokta bekleyen birçok metal mutfak eşyası ve dokuma eserlerinin şu anda depolarda olduğunu belirten Balcıoğlu, “Depoda bulundurulan malın meblağı Kahramanmaraş için 36 buçuk milyon dolar pahasında. Bu sabit duran mal, kısa müddet içerisinde Mısır’a gidecek ve ödemeleri gelecek. Bu fiyat büyük bir meblağ, bilhassa nakit kasvetinin yaşandığı şu günlerde bunlar bizim üreticimiz ve ihracatçımız için hayli değerli ve değerliydi. Bu karar Resmi Gazete’de yayımlanarak resmileşti ve bu kararın arkadaşlarımıza güzel olmasını diliyorum” dedi.

 

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir